czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Wzrosły prognozy światowej produkcji, spożycia i zapasów pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 1 mln ton (w porównaniu z październikową prognozą) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Obecny wynik – 782,7 mln ton jest rekordowo wysoki.

prognozy światowej zbóż

Jednocześnie konsumpcja pszenicy została skorygowana w górę o także 1 mln ton (m/m) do 791,2 mln ton i powinna znacznie przewyższyć poziom zbiorów.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie szacowane są na 267,8 mln ton. Oczekiwany wynik jest symboliczne 0,3 mln ton lepszy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 3,1% spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada w tym miesiącu Australia, Kazachstan i Wielka Brytania. Lepsze zbiory w tych krajach z nawiązką zrekompensować powinny cięcia w Argentynie i minimalne w UE.

W Australii szacunki zbiorów wzrosły (m/m) o 1,5 mln ton, do 34,5 mln ton (będą jednak duże problemy z jakością). Produkcja w Kazachstanie została skorygowana z 13 do 14 mln ton, a w Wielkiej Brytanii podniesiona została o 0,8 do 15,4 mln ton.

Tymczasem oczekiwane zbiory w Argentynie przycięte zostały o 1,5 mln ton (m/m) do 17,5 mln ton. Unijne zbiory pszenicy obniżono o 0,45 mln ton do 134,75 mln ton.

Szacunki unijnej produkcji pszenicy obniżone zostały od października o 0,5 mln ton do 134,3 mln ton. Prognozowany eksport pszenicy z UE pozostał ma poziomie 35 mln ton (+2 mln ton r/r).

Zbiory pszenicy na Ukrainie pozostawiono na 20,5 mln ton w porównaniu do 33,0 mln ton przed rokiem. Ukraiński eksport pszenicy również pozostał na poziomie 11 mln ton.

Rosyjska produkcja pszenicy pozostawiona została poziomie tylko 91 mln ton, a eksport na 42 mln ton. Co prawda oznacza to rekord, ale szacunki rosyjskich zbiorów zgłaszane przez inne ośrodki analityczne przekraczają 100 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x