wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Wzrastająca ilość przypadków ASF tłumi nastroje producentów trzody chlewnej!

spot_img

Wyższe stawki z zywiec okazały się miłym zaskoczeniem. Wyczekiwane od kilku miesięcy ceny poprawiły humor wielu hodowcom. W dniu 10/03/2021 cena VEZG w Niemczech wzrosła o 10 centów i wyniosła 1,50 €/kg (wbc). Największe wzrosty cen (oprócz Niemiec) zanotowano w Holandii (+10₵ t/t), Belgii (+9₵ t/t), Hiszpanii (+8₵ t/t). We Francji wzrost ceny był umiarkowany (+3₵ t/t). Niestety nad producentami trzody chlewnej znów kłębią się czarne chmury ponieważ odnotowywana jest coraz większa ilość przypadków ASF.

W Polsce ceny szybują w górę

Podwyżki nie ominęły Polski. Od 4 tygodni cena tuczników systematycznie wzrasta. Na rynku krajowym w ciągu ostatniego tygodnia tuczniki skupowane na wagę żywą podrożały o 20 gr. do ceny wyjściowej 5,11 zł/kg. Za klasę E ubojnie płaciły średnio 6,75 zł/kg (+0,15 zł/kg t/t). Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) dalszy wzrost cen będzie zależał od tego czy wysokie ceny surowca przetwórcy będą w stanie przełożyć na handel detaliczny. 

Nowe ogniska powrotem do punktu wyjścia?

Następne tygodnie będą  kluczowe dla sektora wieprzowiny. Szczególnie ważny okaże się okres poświąteczny, który charakteryzuje się spadkiem notowań na rynku trzody chlewnej. 

Jeśli ceny tuczników spadną, powrót do punktu wyjścia stanie się bardzo realny. Na tą chwile mniejsza podaż sprzyja podwyżkom lecz nadal nie rozwiązuje to problemu niskiej opłacalności produkcji. Dodatkowo nowe ogniska ASF wzmagają destabilizację w kraju. Spotkało się to z szybką reakcją ze strony Białorusi, która 16.03.2021 wprowadziła czasowy zakaz importu wieprzowiny z Polski. Rozwój afrykańskiego pomoru świń jest głównym czynnikiem wahań na światowych rynkach wieprzowiny i jeżeli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognisk, kryzys z jakim zmierzyli się polscy hodowcy może powrócić ze zdwojoną mocą. 

źródło:kzp-ptch.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x