środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kary za utrzymanie czystości?

spot_img

Współczesne metody gospodarowania, szczególnie hodowli zwierząt wymagają spełnienia wielu wymogów dotyczących zasad higieny i utrzymania właściwego stanu obiektów inwentarskich. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta a rolnik może stanąć przed sądem. Dlaczego?

IOŚ kwestionuje preparaty 

Okazuje się bowiem, że Główna Inspekcja Ochrony Środowiska dość często kieruje do sądu sprawy dotyczące stosowania przez rolników środków do dezynfekcji obiektów inwentarskich. Temat ten wypłynął m.in. podczas internetowych webinariów dotyczących nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2022-2027. Rolnicy sygnalizowali np., że kwestionowane jest stosowanie środka VIRKON do dezynfekcji podłóg szczelinowych w budynkach inwentarskich.

Posłowie pytają Ministra Pudę

W związku z powyższym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy wpłynęła poselska interpelacja z pytaniem o to czy resort ustanowił wykaz środków do dezynfekcji budynków inwentarskich, zgodnych z wymaganiami środowiskowymi? Posłowie pytają też jakiego rodzaju środki dezynfekcyjne powinny być stosowane do dezynfekcji podłóg szczelinowych w obiektach inwentarskich: chlewniach, oborach, kurnikach tak aby rolnicy nie byli narażeni na sankcje ze strony służb ochrony środowiska? Póki co Minister nie ustosunkował się do sprawy. 
 
Źródła: Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x