czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

WYSYP NAGICH ŚLIMAKÓW NA KŁOSACH ZBÓŻ! [ZDJĘCIA]

spot_img

Od kilku dni rolnicy z Mazur oraz regionu Dolnego Śląska zgłaszają duże żerowanie ślimaków nagich na kłosach zbóż. Niestety, ślimaki nagie całkowicie niszczą młode ziarniaki zbóż, co wpłynie na obniżenie plonowania.

Ochrona zbóż przed ślimakami

Aktualnie do ochrony zbóż zarejestrowane są moluskocydy, które można stosować nawet do okresu poprzedzającego zbiór, bo nie obowiązuje karencja, ale dotyczy to środków ochrony roślin, które zawierają fosforan żelaza oraz pirofosforan żelaza i występują w formie mikrogranulatów.

Najlepszym sposobem stosowania moluskocydów są specjalne aplikatory do mikrogranulatów. Zabieg ochronny należy wykonać na wilgotną glebę, ale przed deszczem. 

  • Fosforan żelaza można stosować maksymalnie 4-krotnie w ciągu wegetacji, czyli od siewu do zbioru, ale należy zachować przerwę, która musi wynosić 5 dni.
  • Pirofosforan żelaza można stosować maksymalnie 6-krotnie w ciągu wegetacji, czyli od siewu do zbioru, ale należy zachować przerwę pomiędzy zabiegami, która musi wynosić 14 dni.
  • Moluskocydy należy stosować natychmiast po pojawieniu się szkodnika lub po zaobserwowaniu pierwszych szkód wywołanych przez ślimaki nagie.

W Polsce MRiRW zarejestrowało 7 moluskocydów, które zawierają fosforan żelaza i mogą być stosowane na plantacjach pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, jęczmienia ozimego oraz żyta ozimego. Do ochrony owsa zarejestrowany jest tylko jeden moluskocyd, który zawiera fosforan żelaza. Do ochrony żyta jarego nie ma zarejestrowanych żadnych moluskocydów.

Moluskocyd, który zawiera pirofosforan żelaza zarejestrowany jest tylko do zwalczania ślimaków nagich w ozimych formach wszystkich zbóż, które są uprawiane w Polsce.

Jak wygląda sytuacja u Was? Czy zauważyliście u siebie żerowanie ślimaków nagich?

autor: Prof. dr hab. Marek Mrówczyński Dyrektor IOR – PIB w latach 2018 – 2021 oraz 2007 – 2012

prof. dr hab. Marek Mrówczyński
prof. dr hab. Marek Mrówczyński
Dyrektor IOR – PIB w latach 2018 – 2021 oraz 2007 – 2012

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x