środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wypłaty z pomocy suszowej będą dużo mniejsze. O ile?

spot_img

Obecnie trwa wydawanie decyzji i przekazywanie środków na konta rolników w związku z pomocą suszową 2022. Wnioskowana kwota pomocy jest wyższa niż przewiduje cel, w związku z czym wprowadzono współczynnik korygujący dopłaty. Niestety zmiany są mocno odczuwalne.

Wypłaty z pomocy suszowej będą dużo mniejsze. O ile?
zdj: Archiwum AP

Pomoc suszowa – ile wynosi?

Nabór wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, zakończył się 30 listopada 2022 r. Budżet przeznaczony na ten cel to 600 000 000 zł. Po przeanalizowaniu dostarczonej do placówek ARiMR dokumentacji okazało się, że wnioskowana kwota pomocy wynosi 1 149 450 000 zł. W związku z tym konieczne było ustalenie współczynnika korygującego, który wyniósł 0,52. Po jego zastosowaniu stawki dofinansowania wynoszą:

  • 2 600 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Poprzednio obowiązywała kwota 5000 tys. zł
  • 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Poprzednio obowiązywała kwota 10 000 tys. zł

Wypłaty przyznanych środków rozpoczęły się 13 grudnia 2022 r. i będą realizowana na bieżąco w ślad za wydanymi decyzjami o przyznaniu pomocy.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Duet
Duet
1 rok temu

Niesprawiedliwość ciągle na topie. PIS nadal dzieli na lepszych i gorszych, pierwszej kategorii i drugiej. Susza objęła całe regiony i gminy a wnioski o szacowanie strat przyjęto od wybranych. Kpina z rolników trwa!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x