środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Wybory do samorządu rolniczego odbędą się w żniwa!

spot_img

W dniu 25 lutego br. odbyło się pierwsze w tym roku Walne Zgromadzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. W posiedzeniu uczestniczył m.in. wiceminister Ryszard Zarudzki. Najważniejszym punktem obrad było przyjęcie uchwał dotyczących szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych oraz zarządzenia terminu przeprowadzenia tych wyborów.

Co z tym terminem?

Uchwała dotycząca zasad i trybu przeprowadzania wyborów została przyjęta jednogłośnie, natomiast uchwała dotycząca terminu wywołała szeroką dyskusję. Zespół ds. wyborów kierowany przez Prezesa MIR Ryszarda Czaickiego zaproponował przeprowadzenie wyborów w dniu 7 lipca br. Z kolei przewodniczący Komisji Rewizyjnej Bronisław Węglewski w imieniu komisji zgłosił termin 28 lipca br. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zgłosił termin 9 czerwca br., szeroko go uzasadniając.

W opinii członków wielkopolskiego samorządu rolniczego proponowany termin 28 lipca przypada na okres najintensywniejszych w roku prac polowych. Przełom lipca i sierpnia to czas żniw, co naturalnie nie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania wyborami do walnych zgromadzeń izb rolniczych naszych członków. Chodzi w tym miejscu o skorzystanie zarówno z czynnych, jak i z biernych praw wyborczych. Środek lata nie sprzyja zabieganiu o głosy wyborców, zbieraniu podpisów do zarejestrowania kandydatów, jak również frekwencji wyborczej. Szczególnie tę ostatnią okoliczność warto wziąć pod rozwagę przy wyznaczaniu terminu wyborów w obliczu nasilających się głosów poddających w wątpliwość sens istnienia izb rolniczych. Najważniejszym argumentem dla tych osób jest właśnie niska frekwencja w wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Toteż wydaje się racjonalnym dołożenie wszelkich starań, ażeby zbliżające się wybory cieszyły się jak najszerszym zainteresowaniem członków izb rolniczych.

Inne argumenty ,,przeciw”

Kolejnym argumentem przemawiającym za rozważeniem innego terminu wyborów są kwestie organizacyjne występującego po stronie wojewódzkich izb rolniczych. Nie należy tracić z pola widzenia faktu, iż koniec lipca to kulminacja sezonu urlopowego w Polsce. Zatrudniony w wojewódzkich izbach rolniczych personel, na którym w gruncie rzeczy spocznie sprawne przeprowadzenie tych wyborów, ma ustawowy obowiązek ciągłego wykorzystania urlopu wypoczynkowego trwającego co najmniej 14 dni kalendarzowych (art. 162 Kodeksu pracy). Nie jest tajemnicą, że najczęściej to w okresie lipca i sierpnia pracownicy przebywają na dwutygodniowych urlopach wypoczynkowych. Trudno zmuszać kadrę pracowniczą, szczególnie tę korzystającą z uprawnień rodzicielskich, do czerpania urlopów wypoczynkowych w czasie innym niż w wakacje szkolne. Wreszcie trzeba mieć na względzie również absencje urlopowe w urzędach gmin w kontekście obowiązku sporządzenia przez gminy list podatników podatku rolnego.

Prezes P. Walkowski zwrócił także uwagę na brzmienie art. 25 ust. 1 zdanie drugie ustawy o izbach rolniczych, gdzie jest mowa o możliwości wyznaczenia daty wyborów przez Krajową Radę Izb Rolniczych na dzień przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji walnego zgromadzenia. W rezultacie należy uznać, że Krajowa Rada dysponuje możliwością wyznaczenia daty wyborów w czasie nieprzypadającym na czas żniw i okres urlopowy w biurach wojewódzkich izb rolniczych.

Czerwcowy termin

Uwzględniając głosy wielkopolskich rolników Prezes WIR już w piśmie z dnia 4 grudnia 2018 roku zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o rozważenie ustalenia daty wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych na pierwszą lub drugą niedzielę czerwca 2019 roku. Termin ten, jako optymalny, poparł na poniedziałkowym posiedzeniu KRIR również prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec. W wyniku przeprowadzonego głosowania za terminem 28 lipca głosowało 14 osób, w tym większość Zarządu KRIR, z Prezesem W. Szmulewiczem na czele. Za terminem 7 lipca głosowało 6 osób, a termin 9 czerwca poparło zaledwie 5 osób, w tym obaj przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Ponadto, w związku ze zgłoszeniem przez izby: Kujawsko-Pomorską, Dolnośląską i Wielkopolską wniosków o odwołanie Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza, Komisja Rewizyjna KRIR uznała, że wnioski te są niezasadne. W związku z tym Prezes WIR poprosił o uzasadnienie tego na piśmie. Podjęto również uchwałę ws uzupełnienia składu Komisji Budżetowej. Funkcję tę powierzono jednogłośnie zgłoszonemu przez Prezesa WIR, Delegatowi z Wielkopolski – Panu Zbigniewowi Stajkowskiemu.

 

źródło: WIR
fot. pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x