środa, 8 grudnia, 2021
spot_img

Wsparcie ASF – Termin wydłużony

-REKLAMA-spot_img

Do 21 grudnia 2020 r.wydłużono termin składania wniosków na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producentów świń ze sprzedaży trzody utrzymywanej na obszarach objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF (strefy: niebieska i czerwona).

– Przy podejmowaniu tej decyzji uwzględniłem liczne głosy rolników, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia nie mogli skorzystać z pierwotnego terminu naboru. Dodam, że upłynął on 1 grudnia bieżącego roku – wyjaśnił podczas dzisiejszej (14 grudnia br.) konferencji prasowej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.  

Kto może się ubiegać?

Przypomnijmy: o pomoc finansową mogą się ubiegać producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stad położonych na obszarach objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

Pomoc będzie mógł otrzymać producent świń:

  1. któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  2. będący mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 702/2014,
  3. który utrzymuje lub utrzymywał świnie w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na obszarze:
  • wymienionym w części II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE (nazywanych potocznie strefą czerwoną i strefą niebieską), lub
  • zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Wysokość wsparcia

Wsparcie będzie udzielane na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta świń z ich sprzedaży z siedziby stada, w okresie obejmującym sprzedaż od czwartego kwartału 2019 r. do trzeciego kwartału 2020 r. 
Wraz z wydłużeniem terminu naboru zwiększono też budżet ogólny pomocy do wysokości 118 928 000 zł (z wcześniejszej  kwoty 53 282 000 zł). Natomiast indywidualna wartość wsparcia, dla konkretnego wnioskodawcy, zostanie wyliczona w oparciu o szczegółowe zasady opisane na stronie internetowej ARiMR.

Gdzie składać wnioski?

Wnioski przyjmują kierownicy Biur Powiatowych ARiMR właściwi ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń. Na stronie internetowej Agencji dostępna jest szczegółowa dokumentacja dotycząca naboru. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x