sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Wrzesień przyniósł duże przeceny w Chicago i mniejsze unijnych kontraktów na zboża

spot_img

Tydzień zaczął się od pogłębienia przecen, zwłąszcza amerykańskiej kukurydzy i soi. W Chicago notowania najbliższej serii obu wymienionych kontraktów spadły we wtorek (07.09.2021) do poziomów najniższego od przełmu 2020/21 roku.

Głównym winowajcą ostatnich spadków notowań jest huragan Ida, który mocno naruszył infrastrukturę magazynową i portową na rzece Missisipi u ujścia do zatoki Meksykańskiej. Z tego regionu eksportowane jest ok. 60% amerykańskich zbóż i soi. W konsekwencji amerykański eksport kukurydzy i soi spadł do wieloletnich minimów. W tygodniu kończącym się 2-września amerykańscy eksporterzy wysłali zaledwie 68 tys. ton soi i 276 tys. ton kukurydzy. Obiekty magazynowo- portowe pozostają nadal zamknięte z powodu uszkodzeń i przerw w dostawie prądu.

Wolniejszy amerykański eksport, to większa podaż na rynku krajowym, która wywiera presję na ceny.

Zamykaniu długich pozycji spekulacyjnych (odsprzedaży kontraktów) sprzyja też przekonanie, że już w piątek USDA podniesie prognozy krajowych zbiorów obu głównych upraw w swoim comiesięcznym raporcie na temat podaży i popytu.

Unijne kontrakty na zboża taniały w minionym tygodniu (też na początku tego tygodnia) śladem ich amerykańskich odpowiedników. Skala spadków jest jednak mniejsza, ponieważ z powodu ograniczonej konkurencji ze strony USA może skorzystać eksport pszenicy z UE i z basenu Morza Czarnego.

W Paryżu pszenica z terminem grudniowym potaniała minimalnie w skali tygodnia, a jedynie wygasająca 10-września seria na bieżący miesiąc straciła mocniej na wartości. Pszenica z dostawą w grudniu od miesiąca konsoliduje się powyżej 240 usd/t.

Kukurydza tanieje śladem swojego amerykańskiego odpowiednika. Cena serii najbliższej spadła we wtorek (07.09.2021) poniżej 215 eur/t – najniżej od miesiąca.

Ceny rzepaku zmieniały się tylko minimalnie i jego wyceny nadal utrzymują się w okolicy rocznych maksimów (seria na tegoroczny zbiór).

Zmiany okresonowe notowań:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 07.09.2021):

GIEŁDA W CHICAGO:

GIEŁDA W PARYŻU:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: CBoT, Euronext-Matif, USDA, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x