czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Nieuczciwe wykorzystanie przewagi

spot_img

Problem wykorzystywania tzw. przewagi kontraktowej przy zawieraniu umów przez większe podmioty gospodarcze (np. sieci handlowe), z rolnikami – producentami płodów rolnych, należy do największych obecnie rolniczych bolączek. Sprawy tego rodzaju są przedmiotem coraz częstszych kontroli, a winnym nadużyć grożą wysokie finansowe kary. 

Jedną z prawno-instytucjonalnych odpowiedzi na to zjawisko ma być także przedstawiony wczoraj (7września br.), przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasza Chróstnego projekt nowelizacji Ustawy o Przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Polska w unijnej czołówce?

– Polska należy do czołówki krajów wdrażających takie rozwiązania – podkreślił Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. – Dodam też, że projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony przed wykorzystaniem przewagi kontraktowej wynikający z właściwej dyrektywy Unii Europejskiej.

Minister Grzegorz Puda zwrócił również uwagę na znaczenie zawartych w ustawie tzw. katalogów praktyk dozwolonych i niedozwolonych. 

Ograniczenia umownych nadużyć?


W myśl nowych przepisów nie będzie np. możliwa zapłata za dostarczone, łatwo psujące się produkty w terminie ponad 30 dni, a za pozostałe produkty w terminie powyżej 60 dni. W spisie niedozwolonych praktyk znalazło się również nieuzasadnione obniżenie zapłaty np. w wyniku promocji wprowadzonej już po dostawie towarów.

– Nieuczciwym działaniem, które znajduje się w katalogu niedozwolonych praktyk jest także anulowanie zamówienia na łatwo psujące się produkty, w czasie krótszym niż 30 dni od planowanej dostawy – poinformował minister Puda i dodał, że niedozwolona będzie także odmowa potwierdzenia na piśmie uzgodnionych warunków dostawy.

Nowa ustawa w sprawie zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych wdrażać ma w tym zakresie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Podstawa do działań UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił natomiast uwagę na to, że z punktu widzenia kompetencji podległej mu instytucji, sektor rolno-spożywczy to bardzo trudny dział, który uzależniony jest nie tylko od warunków pogodowych, ale też szczególnie narażony jest na nieuczciwe działanie innych podmiotów.

– Nowe rozwiązania dają nam przede wszystkim podstawę prawną, dają narzędzia do eliminowania nieuczciwych praktyk i wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi – wyjaśniał Prezes Chróstny.

Prezes UOKiK zaapelował też do rolników i przedsiębiorców o sygnalizowanie wszelkich nieprawidłowości.

– Nie boimy się w takich sytuacjach podejmowania nawet bardzo mocnych działań – stwierdził stanowczo Prezes T. Chróstny. Natomiast Minister Rolnictwa Grzegorz Puda dodał, że jednym ze skutecznych narzędzi są sankcje, których maksymalna wysokość wynosi 3 procent całkowitego obrotu nieuczciwej firmy.

Prawo i obyczaj

W projekcie ustawy zawarto także zapisy umożliwiające UOKIK prowadzenie postępowania nie tylko w przypadku wystąpienia praktyk zakazanych, wskazanych w dyrektywie, ale również w przypadkach, gdy wykorzystywanie przez nabywcę lub dostawcę przewagi kontraktowej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.

Dodajmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na nadchodzące posiedzenie Sejmu RP w dniu 17 września br.

Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x