czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

WPR, ASF, dopłaty i ukraińska kukurydza

spot_img

18 listopada 2019 roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. Ministrowie z Państw członkowskich UE omawiali min. projekt przepisów przejściowych, które umożliwią realizację dopłat dla rolników na obecnych zasadach w 2020 r . i 2021 r. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślał, że dla Polski istotne jest, aby w okresie przejściowym państwa członkowskie UE nadal mogły realizować swoją strategię np. w zakresie wykorzystania możliwości, jakie daje przesunięcie środków między filarami Wspólnej Polityki Rolnej.  

 

Wyrównanie płatności  

Minister Jan Krzysztof Ardanowski upewnił też swoich rozmówców, że Polska bardzo mocno opowiada się za pełnym wyrównaniem płatności bezpośrednich w następnym okresie programowania, czyli w latach 2021-2027. Minister stwierdził także, że nie ma już żadnych powodów ku temu, by utrzymywać zróżnicowanie historyczne między krajami, które wcześniej lub później przystąpiły do Unii Europejskiej. Jednakże, uwzględniając stan zaawansowania prac nad nowymi ramami Wspólnej Polityki Rolnej, Minister Ardanowski, zaproponował, by okres przejściowy dotyczący nowych regulacji, zadekretować na dwa lata.

Elastyczność środków

Minister Rolnictwa poinformował też, że Polska pragnie zyskać elastyczność w zakresie obecnego, maksymalnego poziomu środków, które można przesunąć pomiędzy filarami WPR. W tym również z filaru II do filaru I, tj. poziomu 25% (Przypomnijmy: Filar I – Wspólna Organizacja Rynków Produktów Rolnych, Filar II – Polityka Rozwoju Obszarów Wiejskich – przyp. red.).
Zdaniem szefa resortu, takie podejście byłoby zgodne z nowym modelem realizacji wytycznych, który przewiduje objęcie obu filarów jednym planem strategicznym. Minister dodał, że polskiemu rządowi zależy też na kontynuowaniu obecnych, przejściowych płatności krajowych.

Przeczytaj również: Wypadek z udziałem ciągnika John Deere

Wymagania klimatyczno-środowiskowe

Podczas wtorkowego posiedzenia Ministrowie Rolnictwa Państw członkowskich  Unii Europejskiej omawiali również propozycję Prezydencji Fińskiej. Finowie zaproponowali by w zakresie wymagań klimatyczno-środowiskowych ustalić jeden wskaźnik procentowego udziału finansowania tych działań z budżetu całej Wspólnej Polityki Rolnej. W odpowiedzi Minister Jan Krzysztof Ardanowski, stwierdził że rolnictwo jest częścią strategii rozwiązania problemów klimatycznych, a nie ich przyczyną.

Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej odpowiada także za dochody rolników, za bezpieczeństwo żywnościowe Europy, za jakość życia na obszarach wiejskich, a nie tylko za sprawy klimatu. Ponadto, w opinii polskiego ministra, określanie wskaźnika finansowego dla realizacji posunięć pro  klimatycznych, wobec braku uzgodnień co do ogólnych ram finansowych, ma znamiona działania przedwczesnego. Jan Krzysztof Ardanowski zaproponował również, by postawić na elastyczność decyzji państw członkowskich w sprawie kształtowania ich indywidualnych strategii wobec klimatu. Na przykład z uwzględnieniem wsparcia dla wapnowania gleb w krajach, gdzie udział gleb kwaśnych jest duży. Minister dodał, że dla Polski sprawą ważną jest sytuacja małych gospodarstw.

Kukurydza z Ukrainy

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podjął też kwestię importu kukurydzy z Ukrainy, co jak zauważył, negatywnie wpływa na polski rynek zbóż. W efekcie polscy rolnicy mają problemy ze sprzedażą swoich zbóż a uzyskiwane ceny są zbyt niskie. Natomiast w ostatnich latach, ilościowo około połowa kukurydzy przywożonej do Polski pochodziła z Ukrainy.
W tym kontekście, Minister Ardanowski zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przeanalizowanie problemów związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski oraz o udzielenie informacji, czy według oceny Komisji Europejskiej, Ukraina respektuje unijne standardy dla środków ochrony roślin przy produkcji zbóż. Polska zwróciła się  również o nieotwieranie nowych preferencji w dostępie do rynku Unii Europejskiej w odniesieniu do importu zbóż, w tym kukurydzy.

 

Informacja o afrykańskim pomorze świń (ASF)

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował także ministrów rolnictwa oraz Komisję Europejską o pojawienia się przypadku ASF w nowym regionie Polski – w powiecie wschowskim (woj. lubuskie), czyli w odległości 330 km od poprzednich obszarów występowania choroby. W tym kontekście przekazał zebranym informację o działaniach podjętych na tym obszarze przez Państwową  Inspekcję Weterynaryjną i inne upoważnione służby.

O dopłatach dla małych gospodarstw

Przy okazji posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Państw członkowskich Unii Europejskiej, Minister Ardanowski spotkał się z ministrami rolnictwa Litwy, Łotwy i Estonii. Ministrowie dyskutowali o potrzebach finansowania rolnictwa w okresie przejściowym do nowej perspektywy, na obecnych zasadach, a także o zagwarantowaniu właściwych środków w budżecie Unii Europejskiej. Podczas dyskusji, Minister Ardanowski zaznaczył, że w ramach uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, należy wyłączyć małe gospodarstwa z warunkowości dopłat bezpośrednich na obecnych zasadach.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: www.gov.pl
Fot.: Pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników