czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Wielki protest rolników w Warszawie: “Precz z Zielonym Ładem!” [10.05.2024]

spot_img

Dzisiaj o godzinie 12:00 rozpoczął się wielki protest rolników w Warszawie. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu weźmie udział nawet 200 tysięcy osób. Manifestacja, która ma miejsce pod hasłem „Precz z Zielonym Ładem”, zgromadziła tłumy na Placu Zamkowym, skąd uczestnicy przemaszerują pod Sejm. 

Trasa protestu rolników w Warszawie 10 maja

Protestujący rolnicy wyznaczyli trasę przemarszu, która obejmuje ważne arterie miasta, w tym Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, czy Marszałkowską. W związku z protestem, wiele ulic zostało zablokowanych, a ruch tramwajowy i autobusowy na niektórych głównych trasach został wyłączony. Utrudnienia mają potrwać nawet do godziny 22:00.

Koniec z Zielonym Ładem i importem produktów rolnych z Ukrainy

Manifestacja odbywa się pod organizacją NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Głównym postulatem protestujących jest likwidacja tzw. Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy. 

Protest rolnikow w Warszawie. Zdj:Firmowe

Rolnicy domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem

Już od samego rana w Warszawie odczuwalne były utrudnienia związane z przyjazdem rolników na Plac Zamkowy, gdzie miała miejsce centralna część protestu. Rolnicy domagają się przede wszystkim spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie ich postulatów. Nie wykluczają nawet przystąpienia do strajku głodowego w przypadku braku reakcji ze strony rządu.

Protestujący podkreślają swoje obawy związane z polityką rolną oraz otwartą granicą na import niebadanych produktów rolnych z Ukrainy. Grupa rolników związana ze związku “Orka” już od czwartku protestuje na terenie Sejmu, domagając się uwzględnienia ich głosu w debatach nad polityką rolno-spożywczą kraju.

Policja na proteście rolników w Warszawie. Zdj:Firmowe

W obliczu tak dużej mobilizacji rolników, rząd będzie zmuszony podjąć dialog z przedstawicielami protestujących, aby znaleźć kompromisowe rozwiązania. Czy wyrazisty głos polskich rolników tym razem zostanie dobrze wysłuchany przez decydentów? Czas pokaże, jakie będą dalsze losy protestu i czy rząd podejmie konkretne działania w odpowiedzi na postulaty rolników.

źródło: Rzeczpospolita

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x