czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Walka z grypą ptaków HPAI

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zadeklarował, że jego resort podjął prace dotyczące sporządzenia wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Powodem jest obecna sytuacja i ogromne straty związane z grypą ptaków HPAI.

Szacują by zyskać pomoc

Na obecnym etapie działania Rządu i Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie koncentrują się wokół  szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI, z tytułu: zaburzenia cykli produkcyjnych (przestoje, ponadnormatywne przetrzymanie, przedwczesny ubój); obniżonej ceny sprzedaży żywca drobiowego i jaj; obniżonej jakości jaj reprodukcyjnych drobiu wodnego.

Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce w okresie od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.

Co może Komisja Europejska? 

Natomiast nadzwyczajne unijne środki wsparcia, zgodnie z art. 220 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, mogą być aktywowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do bieżącego wsparcia rynku. W związku z tym, jak zapewnia Minister Rolnictwa Grzegorz Puda, odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony, gdy tylko choroba zostanie wyeliminowana. Dodajmy, że ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji.

Walka o przywrócenie eksportu 

Minister Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych, natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków HPAI. Natomiast hodowcy pragnący odzyskać możliwość eksportu otrzymają wsparcie od właściwej administracji w tym zakresie.

Powyższe deklaracje padły podczas wczorajszego (8 czerwca br.), spotkania Ministra Grzegorza i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami: Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu „FARMER”.

Źródło i foto: MRiRW 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x