poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Strategia bioroznorodnosci ma nierealne cele

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Coraz więcej sprzeciwu słychać ze stron rolniczych. Strategia od pola do stołu i zasada biologicznej różnorodności choć w teorii brzmi świetnie to w praktyce źle skoordynowana może przyczynić się do fatalnych zmian. Sprawozdanie Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego wywołało niezadowolenie Copa Cogeca, która w związku z tym wystosowała apel do ponownego pochylenia się nad nowelizacją.

Strategia bioróżnorodności „odłączoną od pola” 

28.05.2021 Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie w sprawie strategii różnorodności biologicznej na rok 2030. Kolejny raz głównym tematem było rolnictwo i leśnictwo. Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa i Cogeca wyraziła swoje niezadowolenie wobec obecnych praktyk komisji.

Komisja ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego nie uwzględniła  pewnych zdroworozsądkowych  propozycji zgłoszonych przez Komisję ds. Rolnictwa. Propozycja nowej definicji zrównoważoności, w której kwestie środowiskowe biorą górę nad aspektami gospodarczymi i społecznymi, wyraźnie wskazuje, że Komisja ds. Środowiska zapomniała, że aby móc realizować dowolna politykę w zakresie różnorodności biologicznej rolnicy, właściciele lasów i spółdzielnie muszą być w stanie inwestować i wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Ryzyko wyludnienia obszarów wiejskich nie jest tajemnicą. Potrzebujemy więcej, a nie mniej aktywnej gospodarki, by skutecznie zająć się problematyką zmian klimatu i różnorodności  biologicznej. To jest oczywisty, znany wszystkim fakt, oddalony od abstrakcyjnych wizji, które powstają w Brukseli.”- czytamy w komunikacie organizacji.

Oparcie gospodarki rolnej na ideologii zawsze kończy się porażką

Sprawozdanie stworzone przez komisję pozwala na wprowadzenie większej liczby uregulowań (np. wiążące cele, ścisła ochrona lasów, brak interwencji itd.), a jednocześnie ogranicza elastyczność,  której tak bardzo potrzebują państwa członkowskie. Zdaniem organizacji rolniczej nieproporcjonalne  ograniczenia zaproponowane przez COM ENVI oraz brak prawdziwych alternatyw i kompleksowej  oceny skutków negatywnie odbije się na bezpieczeństwie żywnościowym i zrównoważonym rozwoju sektora. Znalazły się jednak pozytywne aspekty nowej strategii, mianowicie konieczność przeprowadzenia globalnej oceny skutków obejmujących całą strategię bioróżnorodności oraz zasady międzynarodowego handlu. Niemniej jednak, Copa Cogeca są bardzo zaniepokojone  nieobiektywnym podejściem, które kwestionuje samą koncepcję zrównoważoności, a  równocześnie oferuje państwom członkowskim i rolnikom niewiele prawdziwych opcji.

Źrodło:copacogeca.eu

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Poprzedni artykułWalka z grypą ptaków HPAI
Następny artykułNowe narzędzie ARiMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x