sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Walka z ASF. Polacy tropią, a Niemcy się grodzą

Podczas gdy nasze krajowe władze rządowo-administracyjne i polskie instytucje weterynaryjne testują nową strategię polegającą na szybkim wykrywaniu i neutralizacji ognisk ASF łącznie z lokalnymi kanałami przenoszenia wirusa, nasi zachodni sąsiedzi konsekwentnie realizują swoją koncepcję  odgradzania. 

Dwie linie i martwa strefa

W rezultacie na całym odcinku od wyspy Uznam aż do Zgorzelca, Niemcy zbudowali i połączyli stałe, solidne ogrodzenie, które ma zablokować migracje dzików wzdłuż granicy z Polską. Teraz natomiast powstaje druga równoległa linia ogrodzenia, oddalona o 500 metrów od istniejącej bariery. Przestrzeń ta utworzy tzw. białą strefę, w której zostaną zlikwidowane wszystkie dziki.

Zakończono prace w Brandenburgii

Przypomnijmy, że przed dziewięcioma miesiącami, od rozpoczęcia budowy ogrodzenia, ostatnia luka w stałej barierze dla migrujących dzików wzdłuż granicy niemiecko-polskiej została ostatecznie zamknięta. Stało się to w Brandenburgii, gdzie zainstalowano 15-kilometrowy odcinek zamykający na terenach polderowych w dzielnicy Uckermark. W efekcie powstało 255-kilometrowe ogrodzenie graniczne wzdłuż Odry i Nysy w Brandenburgii.  

670 kilometrów ogrodzeń

W sumie od wykrycia pierwszego przypadku ASF w Niemczech, który stwierdzono we wrześniu ubiegłego roku wzdłuż polskiej granicy i wokół zagrożonych obszarów wzniesiono 670 km stałych ogrodzeń. 

Natomiast ostatnie doniesienia o przypadkach ASF przy granicy z Niemcami w Polsce, skłoniły niemiecki państwowy zespół kryzysowy do podjęcia decyzji o budowie drugiego ogrodzenia wzdłuż naszej zachodniej granicy. Czy to dobra strategia wkrótce się przekonamy. 

Źródło: Portal internetowy Land Brandenburgia 
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x