niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Polscy rolnicy postawili w tym roku na kukurydzę!

spot_img

W raporcie z końca czerwca Komisja Europejska podniosła o ¼ swoją wcześniejszą prognozę zbiorów kukurydzy w Polsce.

Według najnowszych danych KE obszar przeznaczony w tym roku na kukurydzę wzrósł do 898 tys. ha, z 599 tys. ha przed rokiem (+50% r/r). Stąd produkcja kukurydzy powinna zwiększyć się w tym roku do rekordowych 5,71 mln ton (+34% r/r).

Odbyło się to głównie kosztem pszenicy i jęczmienia. Zmiany prognoz wyniakją ze zmian w areale.

W stosunku do wcześniejszej prognozy obniżono areał upraw pszenicy (-19% m/m) i jęczmienia (-10% m/m).

Konsekwencją jest korekta w dół o prawie 2 mln ton (-6,3% m/m) do 29,30 mln ton oczekiwanych zbiorów wszystkich zbóż w naszym kraju. Największe cięcie w dół (w tonach) dotyczy pszenicy, której produkcja powinna wynieść tylko 9,54 mln ton (-2,4 mln ton lub 20% w stosunku do prognozy sprzed miesiąca). Oznaczać to będzie spadek aż o 1/5 w porównaniu z rekordowym 2020 rokiem i wynik o 15% gorszy od średniej 5-letniej.

Areał zbóż w Polsce – dane KE (w tys. ha):

Produkcja zbóż w Polsce (tys. ton):

Zbiory zbóż w Polsce w tys. ton (dane KE):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x