niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Utrzymują się wysokie ceny na światowym rynku cebuli

spot_img

Jak informuje portal FreshPlaza, na wielu rynkach w różnych krajach świata ceny cebuli są bardzo wysokie lub prawie historycznie wysokie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, a niedobory pogłębiają zakazy eksportu cebuli z tradycyjnie dużych krajów eksportujących, Indii i Egiptu.

Słabe zbiory cebuli w Europie

Zbiory na europejskich obszarach produkcyjnych w ubiegłym roku nie były tak dobre, jak oczekiwano, co spowodowało niedobór cebuli na rynku europejskim i duży popyt importowy.

Indie i Egipt wprowadziły zakaz eksportu cebuli

Egipt podjął niedawno decyzję o przedłużeniu zakazu eksportu cebuli. Kraj ten jest ważnym źródłem importowanej cebuli dla Europy.

Indyjski zakaz eksportu prowadzi do zawyżonych cen w regionie

Przewiduje się, że indyjski eksport cebuli, który w latach 2022–2023 wyniósł 561 mln dolarów, w latach 2023–2024 znacznie spadnie ze względu na ośmiomiesięczny zakaz eksportu. Sytuacja ta niekorzystnie wpływa nie tylko na rolników, ale także na handlowców, których szczególnie dotyka moment wprowadzenia zakazu, który zbiega się ze styczniowym okresem odnowienia umów międzynarodowych. Zakaz eksportu doprowadził do zawyżonych cen cebuli w sąsiednich krajach, takich jak Nepal, Bangladesz, Sri Lanka, Bhutan i Malezja, które są zależne od Indii pod względem dostaw cebuli.

Cena cebuli w Chinach wzrosła w związku z dużym popytem w Europie

Należy zauważyć, że europejscy importerzy w obliczu spadku produkcji w większości krajów europejskich skierowali się po cebulę do Chin. Jednak ataki na Morzu Czerwonym opóźniają dostawy z tego kierunku. Główny popyt skupia się na czerwonej cebuli, której na rynku brakuje. Zamówienia z rynku europejskiego szybko rosną, co spowodowało że w ciągu ostatniego półrocza cena wzrosła o prawie 30%.

Wysokie ceny cebuli w Europie

Ze względu na mniejsze zbiory w Niemczech, ceny cebuli krajowej i importowanej z Hiszpanii są wysokie. Biorąc pod uwagę wyższe ceny, hiszpańscy producenci zamierzają w tym roku zwiększyć produkcję. Włochy mają trudny rynek cebuli z bardzo wysokimi cenami.

Austriackie ceny cebuli zaczęły rosnąć, widząc także zainteresowanie eksportem. W Danii obserwuje się wzrost popytu ze strony reszty Europy, jednak nie są one w stanie w pełni sprostać dodatkowym zamówieniom, zapewniając dostawy klientom kontraktowym w kraju i w Niemczech. Eksporterzy z Holandii twierdzą, że na tym poziomie cenowym trudno konkurować na światowym rynku cebuli.

Źródło: FreshPlaza.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x