poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Biały Dom wzywa sklepy spożywcze do obniżenia cen

spot_img

Jak informuje Reuters, administracja prezydenta Bidena napiętnuje sieci spożywcze, sugerując że nie obniżają cen adekwatnie do spadku kosztów. „Nasze przesłanie jest bardzo jasne, że jeśli jesteś firmą, której koszty surowców spadły, a nie przekazujesz tych oszczędności konsumentowi, zadzwonimy do ciebie” – powiedział Jared Bernstein, przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Joe Bidena. „Zaobserwowaliśmy podwyższone marże (zyski), szczególnie w sektorze spożywczym i uważamy, że tam musi być więcej korzyści dla konsumentów”.

Zyski sieci handlowych są najwyższe od lat

Analiza danych przeprowadzona przez Biały Dom pokazuje, że przychody sprzedawców detalicznych z branży żywności i napojów gwałtownie wzrosły, w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, do poziomu nienotowanego od połowy 2000 roku.

„Ciężko pracujemy również nad obniżeniem kosztów – faktycznych niższych kosztów, a nie tylko niższej inflacji” – powiedział Bernstein, wymieniając jaja, mleko, sprzęt AGD, samochody i gaz jako obszary szczególnie wrażliwe dla Amerykanów.

Zauważony przez Biały Dom problem dotyczy wielu krajów świata (też Polski), gdzie globalne sieci handlowe dyktują ceny.

Źródło: Reuters

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x