sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

USDA obniża prognozy światowej podaży, zużycia i zapasów zbóż na koniec sezonu

spot_img

W prognozie z 12-go października 2022 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 9 mln ton (m/m) oczekiwane światowe zbiory zbóż w sezonie 2022/23.

Gorsze w tym miesiącu prognozy są głównie konsekwencją niższych niż we wrześniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy i w niewielkim zakresie cięcia światowej produkcji pszenicy. Warto przypomnieć, że wcześniejsze comiesięczne prognozy przynosiły coraz to lepsze szacunki dla pszenicy.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,747 mld ton i będzie o 1,9% niższa niż sezon wcześniej. Obok produkcji, USDA obniżył też o prawie 5 mln ton (m/m) zapasy początkowe (końcowe dla 2021/22). Stąd globalna podaż zbóż spadła (m/m) o 13,9 mln ton.

Październikowa prognoza zakłada też niższy niż we wrześniu poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,775 mld ton. Światowa konsumpcja zbóż obniży się o 0,7% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 6,1 mln ton w stosunku do września) do 765,8 mln ton na koniec 2022/23. Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 28,6 mln ton (-3,6% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie ok. 28% (zapasy pokryją 101 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x