czwartek, 22 lutego, 2024

USDA minimalnie tnie w lutym swoje prognozy globalnej podaży i zapasów zbóż

spot_img

W prognozie z 8-go lutego 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o symboliczne 1,1 mln ton (-6,4 mln ton w styczniu) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są konsekwencją niższych niż w styczniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-4,6 mln ton – m/m), co tylko częściowo zostało zrekompensowane przez lepsze prognozy zbiorów pszenicy.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,730 mld ton i będzie o 2,4% niższa niż sezon wcześniej. Lutowa prognoza zakłada jednocześnie wyższy o 0,2 mln ton (niż w styczniu) poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,763 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,5% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest minimalne obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 0,7 mln ton w stosunku do stycznia) do 760,0 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 33,7 mln ton (-4,2% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,5% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x