poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Ponownie wzrosły prognozy światowej produkcji i zapasów pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poniósł o 2,5 mln ton (+0,6 mln ton w styczniu) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Obecny wynik – 783,8 mln ton jest rekordowo wysoki.

W mniejszym zakresie podniesiona została również konsumpcja pszenicy w tym miesiącu do 791,2 mln ton i powinna przewyższyć poziom zbiorów.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie szacowane są na 269,3 mln ton. Oczekiwany wynik jest o 1,0 mln ton większy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 2,7% (7,4 mln ton) spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za lutowy wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada głównie Australia (+1,4 do 38 mln ton), Rosja (+1 do 92 mln ton) i Brazylia (+0,5 do 9,9 mln ton).

Wszystkie trzy wymienione kraje notują rekordowe zbiory pszenicy, ale krajowe szacunki dla Rosji opiewają na aż 104 mln ton.

Prognozowany eksport pszenicy z UE podniesiony został do 37 mln ton (+5 mln ton r/r).

Ukraiński, rosyjski i australijski eksport pszenicy skorygowany został po 0,5 mln ton w górę do 13,5  mln ton – Ukraina, do 43,5 mln ton – Rosja i do 28 mln ton – Australia.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x