czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zakaz stosowania glifosatu w Austrii

spot_img

2 lipca Austriacka Rada Narodowa uchwaliła ustawę zakazującą stosowania w tym kraju glifosatu, który jest substancją czynną występującym m.in. w herbicydzie Roundap. Już od kilku lat glifosat budzi wiele dyskusji ze względu na opinie, które wydane zostały przez międzynarodowe organizacje.

Austria jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, która przyjęła ustawę o zakazie stosowania glifosatu. Podjęta decyzja była konsultowana od dłuższego czasu.

Szkodliwość glifosatu

O tym, że glifosat jest dla ludzi substancją prawdopodobnie szkodliwą i rakotwórczą uznała Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która podległa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Natomiast Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdziły, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie takie szkodliwości glifosatu.

Przywódczyni socjaldemokratów z Austrii, Pamela Rendi-Wagner podkreślała, że dowody naukowe na to, że glifosat jest rakotwórczy rosną, a obowiązkiem kraju jest zakazanie tej substancji i wykluczenie ze środowiska.

Konfliktowy zakaz

Zakaz stosowania glifosatu wprowadzony przez Austrię będzie sprzeczny, jeśli chodzi o obowiązujące w Unii Europejskiej. W 2017 r. Bruksela dopuściła bowiem ten herbicyd do użytkowania przez pięć kolejnych lat, czyli do 2022 r. Decyzja ta bazowała na korzystnych dla tego preparatu opiniach. Z kolei firma Bayer komentuje decyzję austriackiego organu jako: sprzeczną z obszernym wynikom naukowym na temat.
Niektóre kraje UE w ostatnim czasie nie wprowadziły zakazu, ale ograniczenia w stosowaniu glifosatu, wchodzącego w skład środka chwastobójczego Roundup opracowanego przez amerykańską firmę Monsanto, należącą obecnie do koncernu Bayer.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników