poniedziałek, 16 maja, 2022
spot_img

W Europie uprawy ozime są w dobrej lub bardzo dobrej kondycji

-REKLAMA-spot_img

Zgodnie z opublikowanym 24-go stycznia 2022 roku biuletynem MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy), w okresie od grudnia do połowy stycznia zasiewy ozime na większości terenów Europy korzystały z nieco wyższych niż zwykle temperatur i opadów sezonowych lub ponadsezonowych. Sprzyjające warunki pozwoliły roślinom opóźnionym w rozwoju częściowo nadrobić zaległości, a obecnie uprawy ozime są generalnie w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Szkody spowodowane mrozem w zbożach ozimych jak dotąd nie wystąpiły.

Istnieją jednak obawy związane z tolerancją na mróz. Szczególny niepokój budzi słabe zahartowanie upraw ozimych na obszarach wokół Morza Czarnego. Opady były powyżej średniej w tym regionie, ale głównie w postaci deszczu lub śniegu, który od tego czasu stopił się. W związku z tym pokrywa śnieżna jest bardzo ograniczona, a ewentualny atak zimy może prowadzić do szkód spowodowanych mrozem, zwłaszcza na polach późno zasianych.

Wyraźny deficyt opadów rozciągający się wzdłuż Morza Śródziemnego od południowej Hiszpanii po północne Włochy nie miał jak dotąd znaczącego negatywnego wpływu na uprawy ozime.

Andrzej Bąk -eWGT
Źródło: biuletyn MARS

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
814ObserwującyObserwuj
10,700SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x