poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Styczniowe prognozy USDA gorsze dla soi, ale lepsze dla rzepaku i słonecznika

spot_img

W najnowszej prognozie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) o ponad 8 mln ton obniżona została światowa produkcja nasion oleistych w sezonie 2021/22. Styczniowa prognoza zakłada, że światowe zbiory nasion oleistych wyniosą 619,2 mln ton w porównaniu do 603,8 mln ton w 2020/21. Ostatnia korekta w dół wynika z oczekiwanych mniejszych zbiorów soi w Ameryce Południowej.

W konsekwencji zmniejszone zostały, w porównaniu do grudnia o 6,8 mln ton, do 107,3 mln ton oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy nasion oleistych. Po tej korekcie światowe zapasy tych nasion spadną o prawie 6% – rok do roku.

Za styczniowe cięcie produkcji i zapasów nasion oleistych odpowiada soja.

Światowy bilans soi w sezonie 2021/22:

  • oczekiwana produkcja została obniżona o 9,2 mln ton do 372,6 mln ton (+1,7% – r/r),
  • prognoza zużycia została obniżona o 2,1 mln ton do 374,9 mln ton (+3,3% – r/r),
  • oczekiwane zapasy końcowe zmniejszono o 6,8 mln ton do 95,2 mln ton, co będzie oznaczało spadek o 4,7% – rok do roku.

Rzepak i słonecznik

W miesięcznym raporcie USDA na temat światowej produkcji rolniczej zbiory rzepaku w tym sezonie podniesione zostały o 0,9 mln ton (m/m) do 69,3 mln ton. Nadal jest to o 3,9 mln ton (-5,4%) mniej niż w sezonie 2020/21. Największa korekta w górę dotyczyła Indii (+0,7 do 9,5 mln ton), a niewielkie wzrosty (m/m) odnotowano w UE (do 17,4 mln ton). Zbiory w Kanadzie pozostawiono na katastrofalnie niskim poziomie 12,6 mln ton (-35% r/r).

Prognozowana światowa produkcja słonecznika w tym sezonie została zwiększona w styczniu o skromne 0,2 miliona ton do 57,3 miliona ton (+16,1% – r/r) z powodu lepszych szacunków dla UE. Unijna produkcja nasion wzrosła r/r aż o 17,5% do 10,4 mln ton. Prognozę produkcji ukraińskiej pozostawiono na rekordowym poziomie 17,5 mln ton, a w Rosji zbiory sięgnęły 15,5 mln ton (bez zmian od grudnia).

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x