niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Nawet 8 lat więzienia zamiast 130 tysięcy zł dotacji!

spot_img

Wiele się ostatnio mówi na różnych szczeblach, od unijnych instytucji, po krajowe środowiska rolnicze (i wiele też emocji wzbudza), sprawa prawidłowego rozdziału dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia z funduszy Unii Europejskiej, tak aby trafiały one do rzeczywistych Rolników, a nie do osób rolnictwem się nie zajmujących. 

Aż 134 policyjne zarzuty! 

I właśnie tego rodzaju sytuacji dotyczą działania podjęte przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie (woj. śląskie), którzy przedstawili 134 zarzuty kobiecie. Zarzuty dotyczą usiłowania wyłudzenia unijnej dotacji związanej z rozwojem rolnictwa. 42-letnia kobieta złożyła wniosek o dotację do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa deklarując, że użytkuje ona działki rolne na obszarze powiatu zawierciańskiego. 

Tylko chwasty i samosiejki! 

Jednak w wyniku działań wyjaśniających, okazało się, że kobieta wcale ich nie użytkowała. Informację o podejrzanym procederze, do Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, już w grudniu 2021 roku, przekazało miejscowe Biuro Powiatowe ARiMR. W zawiadomieniu sformułowano szereg wątpliwości dotyczących wniosku o dotację z Unii Europejskiej. Podająca się za producenta rolnego mieszkanka Orzesza starała się o przyznanie płatności za rok 2019 z tytułu bezpośredniego wsparcia tej dziedziny gospodarki. Kwota, o którą się ubiegała, to 130 tysięcy złotych. Wyjaśniono jednak, że podejrzewana o oszustwo kobieta podała nieprawdziwie informacje o użytkowaniu zadeklarowanych we wniosku działek. A większość z nich od kilku lat w ogóle nie była użytkowana. Na gruntach tych rosły natomiast chwasty i samosiejki drzew.

Kara do 8 lat więzienia?

W rezultacie, 12 stycznia 2022 r., kobieta stawiła się w mikołowskiej Komendzie Powiatowej Policji. Usłyszała wtedy aż 134 zarzuty usiłowania oszustwa i wyłudzania środków z funduszy Unii Europejskiej. 42-latka do zarzucanych jej czynów przyznała się jedynie częściowo. W efekcie też, w miejscowej prokuraturze powstał już akt oskarżenia w tej sprawie. Zgodnie z obowiązującym prawem, mieszkance Orzesza grozi do 8 lat więzienia.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x