sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

Plaga szarka komośnika w burakach cukrowych

Szarek komośnik z rodziny ryjkowcowatych

Jest to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych, o długość ciała 10—12,5 mm. Żeruje na zielonych częściach roślin, zwłaszcza młodych roślin buraka cukrowego (faza 2-4 liści). Im wcześniej szkodnik pojawi się na plantacji, tym większych szkód może narobić. Początkowo szkodnik występował w południowej części kraju, jednak jego występowanie przemieszcza się dalej w głąb kraju. Jego nasilenie spowodowane jest ociepleniem klimatu i zmian w uprawie. Szarek komośnik żeruje szczególnie w nocy i formą szkodliwą jest owad dorosły, zwłaszcza w warunkach ciepłej i słonecznej pogody, potrafi podczas jednej nocy dokonać całkowitego spustoszenia plantacji, co zmusza rolników do przesiewania.

Ochrona buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem

Obecnie w ochronie buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem dostępne są dwa środki, jeden z nich ma stała rejestrację – Karate Zeon 050 CS oraz Proteus 110 OD, którego rejestracja wygasa 12 lipca 2019 roku. Insektycyd Karate Zeon 050 CS opiera się na substancji aktywnej lambda-cyhalotryna. Proteus 110 OD zawiera dwie substancje, są to tiachlopryd oraz deltametryna. Na uwadze należy mieć, że szkodnik żeruje głównie nocą więc zabiegi wykonane późnym wieczorem bądź nocą zachowają odpowiednią skuteczność.

 

 
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników