wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Nowe rozwiązania w uprawie kukurydzy od Bayer

spot_img

Kukurydza w naszym kraju z roku na rok staje coraz bardziej popularna. Dzieje się to za sprawą jej wszechstronnego wykorzystania oraz wysokiego potencjału plonotwórczego. Niemniej jednak chcąc uzyskiwać wysokie plony z tego gatunku, warto korzystać z nowych rozwiązań.

Takie rozwiązania  na rok 2020 dla producentów kukurydzy ma firma Bayer. Tworząc i rozwijając swe produkty, firma Bayer stawia przede wszystkim na innowacje. W 2022 roku na rynek wejdą nowe odmiany kukurydzy DEKLAB. Eksperci prezentują również nowe innowacyjne programy hodowlane oraz rozwiązania wpisujące się w kanwy rolnictwa zrównoważonego. Programy hodowlane odmian kukurydzy marki DEKLAB nastawione są nie tylko na podnoszenie potencjały plonowania nowych odmian. Szczególnie ważne w ostatnim czasie jest otrzymanie odmian plonujących stabilnie niezależnie od warunków pogodowych. Niekorzystne warunki mogą znacząco wpłynąć nie tylko na ilość, ale również jakość plonu.

– W rozwoju oferty Bayer Crop Science dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje. Co roku proponujemy rozwiązania oparte na niezliczonej ilości badań i testów, które dają nam pewność, że wprowadzane na rynek odmiany pozwolą rolnikom na coraz lepsze dostosowanie sposobu produkcji kukurydzy do warunków glebowych i ekosystemu danego gospodarstwa. To pozwala na opłacalną produkcję, ale także wydajne gospodarowanie zasobami – lepiej dostosowane odmiany czy rozwiązania cyfrowe dla plantatorów kukurydzy wspierają zrównoważoną uprawę – mówi Iwona Krych – Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska.

Nowe odmiany od DEKALB

Firma Bayer w 2022 roku wprowadza nowe odmiany, które ucieszą zarówno producentów kiszonek, jak i kukurydzy ziarnowej. Pierwsza odmiana to  DKC3201. Jest to mieszaniec uniwersalny z grupy średnio-wczesnej FAO240 o ziarnie typu flint/dent. Można uprawiać ją w kierunku ziarnowym i kiszonkowym, na różnych stanowiskach – zarówno na glebach słabych, jak i średnich.  Rośliny charakteryzują się znakomitym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. Odmiana DKC3201 jest odmianą nowej generacji, należącą do Programu FieldShield, który skupia wyselekcjonowane odmiany, posiadające zespół cech o najwyższej tolerancji na kombinację stresów takich jak tolerancja na okresowe niedobory wody w glebie, podwyższone temperatury, chłody wiosenne a jednocześnie – o najwyższym plonowaniu i  stabilności.

Druga nowość to odmiana DKC3204 przeznaczona do uprawy na jakościową kiszonkę. To średnio-wczesna odmiana FAO 240 o bardzo wysokim plonie ogólnym suchej masy. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Kiszonka uzyskana z tej odmiany wyróżnia się znakomitymi parametrami jakościowymi: wysoką zawartością skrobi oraz bardzo dobrą strawnością włókna. DKC3204 należy do nowego Programu SILOEXTRA, skupiającego odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki.

Warto podkreślić, że firma Bayer w roku 2021 rozpoczęła intensywne działania w segmencie odmian kiszonkowych. Dzięki czemu powstała sieć kilkunastu doświadczeń z odmianami komercyjnymi i odmianami testowymi, które w kolejnych latach wprowadzimy do naszej oferty. Rozpoczęliśmy również profesjonalne doradztwo w kwestii serwisu kiszonkowego dla naszych klientów – zarówno na polu, jak i w pryzmie/silosie.

Cyfrowe technologie w uprawie kukurydzy

Firma Bayer stawia również w na rozwiązania cyfrowe. Podczas konferencji eksperci Bayer zaprezentowali innowacyjne rozwiązanie, jakim są mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView. Narzędzie to pozwala rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion oraz pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian kukurydzy DEKALB i uprawianych pól. Dzięki zastosowaniu automatycznego skryptu zmiennego siewu FieldView można w prosty sposób otrzymać zalecenie co do zmiennego siewu kukurydzy. Skrypt ten opiera się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola. W ten sposób użytkownik platformy FieldView w kilka minut generuje mapy zmiennego siewu kukurydzy, a następnie wgrywa stworzone pliki do monitora sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem. Mapy plonu dostępne na koncie FieldView nie tylko wskażą które miejsca na polu były bardziej plonotwórcze, ale dzięki  pozostałym informacjom – pochodzących np. z siewnika – określą, która odmiana lub jaka gęstość siewu okazała się najbardziej efektywna. Maksymalizacja plonu przy optymalizacji zużycia nasion to główna inicjatywa stojąca za stworzeniem automatycznego skryptu siewu kukurydzy FieldView.

Czy nowe rozwiązania wpisują się w rolnictwo zrównoważone?

Każde działanie, które ogranicza wpływ rolnictwa na środowisko, zabezpiecza dochód rolnictwa i dąży do akceptacji społecznej – można nazwać zrównoważonym. A co, jeśli takie same cechy niosą także produkty? Wtedy wsparcie rolnictwa zrównoważonego odbywa się również poprzez świadomą decyzję zakupową. Nowoczesne odmiany kukurydzy zapewniają nie tylko wysoki plon, ale przyczyniają się do zwiększenia zrównoważenia w rolnictwie. Takie odmiany uprawiane są m.in. w gospodarstwie Kaszewy, uczestniczącym od roku w międynarodowym programie skupiającym gospodarstwa wdrażające zrównoważone praktyki w rolnictwie – Bayer ForwardFarming. Odmiana odporna na stres abiotyczny: suszę i okresowe niedobory wody DKC3595 zabezpiecza dochód rolnika poprzez swoje stabilne plonowanie w trudnych warunkach środowiska. Dodatkowo, odmiana ta szybko oddaje wodę z ziarna, co zmniejsza ilość energii zużytej na dosuszenie, oszczędzając tym samym paliwo i emisję CO2. W szczególnie wietrznych warunkach panujących w gospodarstwie Kaszewy doskonale sprawdza się również odmiana DKC3609, która – oprócz cechy wysokiego plonowania – posiada niezwykle wytrzymałą łodygę, co zapobiega wyleganiu. W trakcie konferencji zaprezentowano w jaki sposób Bayer, rozwijając portfolio nasion kukurydzy DEKALB oraz innowacyjne programy hodowlane, skupia się jednocześnie na dostarczeniu rolnikom rozwiązań zrównoważonych, powalających na racjonalne i efektywne gospodarowanie zasobami i jednocześnie opłacalną produkcję.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x