poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

KE ocenia prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Polsce

spot_img

W raporcie z końca sierpnia KE dokonała sporych korekt w górę plonowania większości zbóż w naszym kraju. Przełożyło się na większe niż miesiąc wcześniej szacunki tegorocznej produkcji.  

Według najnowszych danych KE obszar przeznaczony w tym roku na uprawę zbóż wyniósł 7,345 mln ha. Oznacza to poziom niezmieniony w stosunku do prognozy sprzed miesiąca i wynik o 7% gorszy niż w 2020 roku.

Imponujący – rekordowy areał (0,992 mln ha) zajmuje w tym roku kukurydza po wzroście aż o 66% w porównaniu do 2020 roku.

Drugim, obok areału czynnikiem kształtującym produkcję jest średni plon. Tutaj nastąpiły korekty w górę średniej wydajności wszystkich zbóż z wyjątkiem pszenicy i żyta.

Konsekwencją ostatnich zmian jest podniesienie o 0,7 mln ton (+2,2% m/m) do 31,14 mln ton oczekiwanych zbiorów wszystkich zbóż w naszym kraju.

Do rekordu z 2020 roku brakować będzie 2,2 mln ton (6,6%), ale ostatnia prognoza oznacza zbiory zbóż 3% powyżej średniej pięcioletniej.

Na uwagę zasługuje kukurydza !!!

Według KE produkcja kukurydzy powinna zwiększyć się w tym roku do rekordowych 6,785 mln ton (+60% r/r) za sprawą rekordowego areału (+66% r/r).

Zbiory zbóż w Polsce w tys. ton (dane KE):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x