niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Jak poprawić efektywność nawożenia azotem i ograniczyć jego straty?

spot_img

Rolnicy w Europie są proszeni o przeanalizowanie strategii stosowania azotu w celu zoptymalizowania efektywności wykorzystania azotu tak, aby jak najwięcej zastosowanego azotu służyło uprawom, a jak najmniej uciekało do środowiska.

Straty azotu spowodowane ulatnianiem i wymywaniem są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także dla rentowności. W tym artykule omawiamy tiosiarczan amonu Thio-Sul® – nawóz stosowany jako dodatek do płynnych nawozów azotowych w celu zwiększenia ich efektywności.

Czy azot w ogóle podlega stratom?

RSM jest nawozem zawierającym azot w trzech formach: azotanowej, amonowej i amidowej.

Forma azotanowa jest niemal natychmiast dostępna dla roślin, jednak jej wadą jest dość szybkie wymywanie w głąb gleby, poza zasięg systemu korzeniowego.

Forma amonowa azotu jest dostępna w drugiej kolejności, ale jednocześnie jest dostępna dla roślin dłużej, niemniej jest również zagrożona stratami powodowanymi głównie parowaniem amoniaku do atmosfery.

Najdłużej dostępna, ale też bardzo podatna na straty jest forma amidowa. Wyniki doświadczeń w tym kierunku pokazują, że straty azotu z RSM aplikowanego na powierzchnię gleby na poziomie 30% to rzecz całkowicie naturalna. Intensywność tych strat zależy od wielu czynników, ale podstawowe to: temperatura powietrza, temperatury gleby, wilgotność powietrza i gleby, struktura gleby, aktywność mikrobiologiczna gleby.

Jak zapobiegać stratom azotu?

Nawóz płynny THIO-SUL® – efektywny, wygodny i niedrogi sposób na najlepsze wykorzystanie azotu z RSM.

Thio-Sul® to produkowany przez Tessenderlo Group płynny nawóz zawierający tiosiarczan amonu. Produkt przeznaczony jest do stosowania wraz z RSM lub nawozami naturalnymi.

Zastosowanie Thio-Sul® oferuje szereg korzyści skupiających się wokół zwiększenia efektywności wykorzystania azotu, wzbogacając go jednocześnie w siarkę. Ponadto jego płynna forma i gęstość niemal identyczna z RSM czyni go idealnym partnerem w mieszaninach.

Publikacje naukowe wskazują, że tiosiarczan amonu zmieszany z RSM wydłuża dostępność azotu dla roślin. To dzięki temu, że zmniejsza straty azotu zarówno w wyniku ulatniania się amoniaku, jak i wymywania azotanów. W efekcie, podczas regeneracji po zimie, uprawy mają zapewnioną optymalną dostępność azotu oraz siarki. To ma znaczenie wczesną wiosną, ale też i później – wyższa dostępność siarki i azotu poprawia zapylenie kwiatów, tworzenie zalążków i w końcu zwiększa masę 1000 ziaren oraz zaolejenie rzepaku.

W jaki sposób tiosiarczan amonu redukuje straty azotu?

Literatura specjalistyczna wskazuje, że tiosiarczan amonu redukuje straty azotu na trzy sposoby:

1. Zmniejsza straty azotu spowalniając proces nitryfikacji, który powoduje transformację azotu amonowego w azotanowy, który jest podatny na wymywanie w głąb profilu glebowego.

2. Zmniejsza straty azotu, spowalniając proces amonifikacji, który powoduje transformację azotu amidowego do amoniaku i jego ulatnianie.

3. Dzięki dużej zawartości siarki, przyczynia się też do lepszego przyswajania azotu przez rośliny, budowy aminokwasów i białek. Przyczynia się w ten sposób do wzrostu parametrów jakościowych plonu. W warunkach niedostatecznego odżywienia siarką, nawożenie azotem jest mało skuteczne.

Thio-Sul® zapewnia roślinom odżywianie siarką w dwóch formach – dostępną natychmiast oraz taką o przedłużonym działaniu. Wśród nawozów płynnych, Thio-Sul® jest nawozem o największym stężeniu siarki – dostarcza aż 346 g S w litrze.

Thio-Sul® bardzo szybko zwiększa ilość chlorofilu w roślinach, co znacznie przyspiesza zazielenienie uprawy po zimie.

Jakie korzyści może przynieść stosowanie Thio-Sul®?

Thio-Sul® otwiera nowe możliwości w strategii nawożenia azotem, np. pozwala:

1. uzyskać wyższy plon nie zwiększając ilości stosowanego N,

2. zmniejszyć dawkę azotu bez utraty potencjału plonowania,

3. opóźnić drugą aplikację azotu,

4. zmniejszyć ilość aplikacji azotu,

5. wprowadzić całą niezbędną dla uprawy siarkę wraz z RSM i zaoszczędzić na koszcie aplikacji innych nawozów siarkowych.

Thio-Sul® można mieszać z RSM w dowolnych proporcjach, ponieważ ma niemal tą samą gestość jak RSM i nie reaguje z nim. To pozwala wprowadzić do RSM pożądaną ilość siarki, przygotowując mieszaniny o najkorzystniejszym stosunku N:S, szczególnie ważnym w uprawie rzepaku. Mieszanina jest stabilna i może być przechowywana przez zimę.

Nawożenie azotem

Tiosiarczan amonu Thio-Sul® zmieszany z RSM obniża temperaturę krystalizacji takiej mieszaniny o kilkastopni C, co pozwala na bezpieczne przechowywanie mieszaniny w niskich temperaturach.

Thio-Sul® jest nawozem (12-0-0-26S) w formie płynnej o gęstości 1.32-1,33, neutralnemu pH. Jest łatwy w mieszaniu, bezpieczny w użyciu, trwały.

Producentem Thio-Sul® jest Tessenderlo Kerley International, z siedzibą w Belgii.

(R) Thio-Sul jest zarejestrowanym znakiem handlowycm Tessenderlo Group nv.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x