niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Inwestycje w zrównoważony rozwój. Czy to się opłaca?

spot_img

Czasy wymagają od rolnictwa nie tylko innowacji, ale również zrównoważonego rozwoju. Koncepcja rolnictwa zrównoważonego próbuje połączyć cele środowiskowe i społeczne z ekonomicznymi. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czy inwestycje przyjazne dla środowiska są warte zachodu. 

Inwestycje w zrównoważony rozwój. Czy to się opłaca?
zdj: Agencja Prasowa Jatrejon

Zrównoważony rozwój nie zapewni wzrostu opłacalności, ale gwarantuje stabilność ekonomiczną

Rolnictwo zrównoważone nie zapewnia wzrostu opłacalności, ale gwarantuje stabilność ekonomiczną w szerszej perspektywie. Głównie dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków produkcji. To co chroni ten segment, to zaufanie społeczne. Biznes, który chroni otoczenie gospodarstwa i zdrowie ludzi, zyskuje grono zainteresowanych, a ono jest źródłem stabilności finansowej i perspektywicznego rozwoju działalności

Dajmy na ten przykład wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, na przykład: ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii.  Przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej, nikt nie kwestionuje potrzeby, a wręcz konieczności jego wdrażania. To z całą pewnością trend, który stanie się wkrótce obowiązującym standardem. Ale czy już dziś taki model prowadzenia gospodarstwa ma szansę sprawdzić się w praktyce?

Korzyści z rolnictwa zrównoważonego w praktyce bada gospodarstwo z woj. łódzkiego

Zweryfikować sens prowadzenia zrównoważonego gospodarstwa można sprawdzić w Kaszewach w województwie łódzkim. To jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej gospodarstwo wdrożone do programu Bayer Forward Farming. Inicjatywa ta obejmuje kilkadziesiąt gospodarstw rolnych na całym świecie, w których testuje się zasady zrównoważenia, bada korzyści wypływające z ich stosowania. 

Na swojej ziemi, właściciele wprowadzili szereg zrównoważonych rozwiązań, w tym optymalizację stosowania środków ochrony roślin, wdrożenie narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji oraz cyfrowych rozwiązań rolniczych, a także wykorzystanie nowoczesnych odmian roślin odpornych na szkodniki czy suszę. Ponadto gospodarze podjęli również działania na rzecz ochrony owadów zapylających i dzikiego ptactwa.

Dobre, zrównoważone praktyki rolne mogą przynieść zadowalające plony

Zrównoważone praktyki mogą przynieść korzyści. Właściciele gospodarstwa z Kaszew podkreślają, że jednym z najważniejszych aspektów jest dbałość o utrzymanie żyzności gleby. Dobre, zrównoważone praktyki rolne owocują wysoką zawartością próchnicy. Jak wiadomo od żyzności i kondycji gleby zależy wielkość i jakość plonu i co za tym idzie, również rentowność. Choć w takim rodzaju upraw, nawożenie plantacji, ochrona czy dokarmianie to obligatoryjne zabiegi, to nie można o tym zapominać, bowiem tylko wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć w pełni zadowalające efekty produkcyjne. Co równie istotne, zrównoważone rolnictwo wiąże się z optymalizacją nawożenia i ochrony roślin, zmniejszając tym samym obciążenia dla środowiska i poprawiając rentowność

Czy  warto inwestować w zrównoważony rozwój?

Idea i koncepcja rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią zarówno na oczekiwania społeczne, jak też potrzeby i cele samych rolników. Rosnąca świadomość oraz wymagania konsumentów co do jakości płodów rolnych, warunków i metod ich pozyskiwania, a także  żądanie eliminacji negatywnego oddziaływania tych procesów na środowisko, zmuszać będą producentów żywności do wdrażania technologii mogących w jak najwyższym stopniu sprostać tym wyzwaniom. Jednocześnie, większość rolników zdaje sobie sprawę, że nowoczesne rolnictwo wymaga efektywnych rozwiązań, które pozwolą połączyć rezultat poprawy efektywności oraz jakości produkcji z racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Można z całą pewnością stwierdzić, że zrównoważone praktyki rolnicze są odpowiedzią na potrzeby i postulaty obu stron. Warto zatem już dziś inwestować w metody i technologie rolnictwa zrównoważonego.

autor: Anna Rogowska

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x