sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dni Pola Kukurydzy w Wolicy

spot_img

W miejscowości Wolica, na polach gospodarstwa Pawła Owczarka odbyła się polowa prezentacja odmian kukurydzy firm: Oseva, Caussade, Danko oraz Pioneer. Zgromadzeni producenci rolni mieli okazję zapoznać się także z mieszanką międzyplonową AGROPOPLON oraz obejrzeć pokaz głęboszowania łąki głęboszem Panbuster.

Caussade

Odmiany firmy Caussade zaprezentował Arkadiusz Kot. Na wstępie zaznaczył, że stan plantacji w tym roku w dużej mierze zależy od regionu kraju – tam gdzie spadł deszcz w momencie kwitnienia roślin, kukurydza wygląda lepiej niż w regionach gdzie tego deszczu nie było. Pierwszą z omawianych była odmiana BALI CS o FAO 270, która jest mieszańcem pojedynczym z przeznaczeniem na kiszonkę. Podobnie jak większość odmian w ofercie firmy Caussade, również ta odmiana charakteryzuje się mocnym efektem stay-green. ANOVI CS o FAO 230 jest z kolei odmianą z przeznaczeniem na ziarno, która w zeszłym roku w okolicach Gorzowa zbierana była około 20 września z wilgotnością 15% i plonem w granicach 12 t/ha. Nadaje się na gleby mozaikowe w kierunku gleb słabszych. MOTIVI CS jest odmianą, która w przyszłości zastąpić ma odmianę HERCULI CS będącą w uniwersalnym typie użytkowania. ZUCCARDI CS o FAO 380 to odmiana z przeznaczeniem na biogaz i kiszonkę dla opasów i jałówek. GRIGRI CS o FAO 240-250 to odmiana o typie ziarna flint, która ma w przyszłość zastąpić odmianę LUIGI CS. Ostatnia z prezentowanych odmian to EVGENI CS o FAO 240, z przeznaczaniem na ziarno, o intensywnym wzroście wegetatywnym roślin nawet w mniej sprzyjających warunkach.

Oseva Polska

Odmiany kukurydzy, które znajdują się w ofercie firmy Oseva Polska zaprezentował Wacław Erdman. Pierwsza z nich, OP MAURRA o FAO 240-250, w badaniach rejestrowych plonowała na poziomie 105% wzorca plonu masy zielonej i 104% wzorca suchej masy kolb. Kolejna z odmian, SCHELEM o FAO 250-260, w typie stay-green, posiada bardzo duży potencjał plonowania. CEBIR o FAO 240 to mieszaniec pojedynczy (single cross) o bardzo dużej zawartości skrobi w plonie. CELONG o FAO 250-260 również jest mieszańcem pojedynczym o ziarnie w typie końskiego zębu. W tym roku odmiana ta plonowała na poziomie (wg doświadczeń w Polsce jak i zagranicą) 104% wzorca w plonie ziarna. Ostatnią z omawianych odmian była DEKANIA o FAO 300, charakteryzująca się bardzo wysokim potencjałem plonowania, z przeznaczeniem na ziarno oraz bioetanol.

 

Danko

Grzegorz Magdziak omówił odmiany oferowane przez firmę DANKO. Pierwsza z nich ACTIVITI o FAO 220 jest nowością zarejestrowaną w tym roku. Charakteryzuje się bardzo dobrą wartością pokarmową oraz niespotykaną plennością mocnych i wybujałych roślin. Uprawiana z przeznaczaniem na ziarno oraz kiszonkę. CODIBRID o FAO 250 wykazuje bardzo dobrą tolerancję na suszę, znakomicie adaptuje się do różnych warunków siedliskowych. Ostatnia z omawianych odmian to DONACIO o FAO 250 z przeznaczeniem na kiszonkę, ziarno oraz biogaz. Charakteryzuje się bardzo wysokim i stabilnym potencjałem plonowania oraz dużym udziałem ziarna w zielonce o wysokiej zawartości skrobi.

Pioneer

Wiktor Wosiek z firmy Pioneer na wstępie nadmienił, że bardzo wysokie temperatury i znikome opady nie sprzyjały rozwojowi roślin kukurydzy, jednakże zaziarnienie kolb, jak na tak niesprzyjające warunki jest dobre. Pierwszą z omawianych odmian była P8150 o FAO 230-240, która na rynku znajduje się już od kilku lat i zbliżona jest do sztandarowej odmiany P8400 o FAO 240 dającej bardzo dobre efekty, jednakże bardzo ciężkiej w reprodukcji. Z tego też względu jej zamiennikiem mają być odmiany P8329 o FAO 240-250 oraz P8307 o FAO 230. Obie plonują na bardzo dobrym poziomie, jednakże pierwsza z nich trochę lepiej niż druga, zarówno na poletkach doświadczalnych jak i produkcyjnych. P8307 to odmiana z serii AQUAmax, która dłużej znosi niedobory wody i suszę. P8521 o FAO 210-220 to odmiana wcześnie schodząca z pola, preferująca lepsze stanowiska. Z serii AQUAmax zaprezentowano również P9127 o FAO 260-280 oraz P9911 o FAO 230. Pierwsza z nich to mieszaniec o dużej, zaziarnionej kolbie, dający wysokie plony zielonej masy. P9911 z kolei charakteryzuje się bardzo dobrym wzrostem początkowym, efektem stay-green oraz bardzo wysoką strawnością.

Odmiana to nie wszystko

Oprócz prezentacji kolekcji odmian przedstawiciel firmy Pioneer zwrócił także uwagę na kilka ważnych kwestii w uprawie kukurydzy. Pierwsza z nich to konieczność wykonywania analiz chemicznych gleby, tak aby zbilansować składniki pokarmowe, bo dobrze odżywione rośliny lepiej radzą sobie z niekorzystnymi warunkami takimi jak brak opadów czy zbyt wysoka temperatura podczas wegetacji. Kolejną kwestią jest wysiew ziarna kukurydzy w odpowiedniej temperaturze gleby, dlatego warto zaopatrzyć się w termometr do jej pomiaru. Kukurydza lubi gdy jest ciepło i mokro, można ją wysiewać jak najwcześniej, ale pod warunkiem, że temperatura na to pozwoli. Ostatnią kwestią jest ochrona przed chwastami, ponieważ rośliny kukurydzy nie znoszą konkurencji, dlatego należy jak najszybciej ją odchwaszczać.

Wartościowa mieszanka

AGROPOPLON to bardzo dobra mieszanka międzyplonowa z przeznaczeniem dla bydła mlecznego i mięsnego. Obecność roślin wysokobiałkowych powoduje, że zielonka ma bardzo wysoką wartość pokarmową. Wszystkie gatunki zawarte w mieszance mają formę ozimą, dlatego nie ma problemu z jej przezimowaniem. Rośliny motylkowate wiążąc azot z powietrza zwiększają jego zawartość w glebie, stając się tym samym bardzo dobrym przedplonem, chociażby dla kukurydzy.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników