wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Unijne kontrakty na zboża i rzepak zyskały lekko w skali tygodnia

spot_img

Kontrakty na unijną pszenicę i kukurydzę zaczęły ubiegły tydzień (10-14.10.2022) od wybicia na kilkumiesięczne maksima pod wpływem rosyjskich ostrzałów głównych miast na Ukrainie. W kolejnych dniach uczestnicy rynku przyzwyczaili się do tego typu działań ze strony Rosji, a notowania zbóż i rzepaku zaczęły powoli spadać.

Ostatecznie, w skali tygodnia, zyski obydwu unijnych zbóż i rzepaku zmniejszyły się do ok. 1%. Kukurydza wyceniana była w miniony piątek w pobliżu 340 eur/t, a pszenica notowana jest o ok. 10 eur/t wyżej. Notowania unijnego rzepaku pozostają w październiku w szerokim trendzie bocznym, poruszając się wokół poziomu 630 eur/t.

Rosnący eksport z basenu Morza Czarnego ogranicza popyt na źródła unijne, jednak każde ograniczenie lub zamknięcie żeglugi korytarzami zbożowymi wywoła gwałtowne wzrosty cen zbóż.

Stąd kluczowym czynnikiem decydującym o kierunku notowań w Paryżu jest sytuacja na wojnie za naszą wschodnią granicą. Ukraińska kontrofensywa sprawia, że Rosja zaczęła poddawać w wątpliwość sens funkcjonowania korytarzy zbożowych, stawiając kolejne warunki w negocjacjach z ONZ i Turcją. Końcówka tygodnia  była bardziej optymistyczna, gdy na spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji uzgodniono powstanie nowej linii przesyłowej rosyjski gaz do Europy (przez Turcję). Pozwala to mieć nadzieję, że Turcji uda się również przekonać Rosję do przedłużenia umowy o korytarzach zbożowych (umowa zawarta w lipcu kończy się w listopadzie).

Turcja zarabia duże pieniądze na transferze ukraińskich towarów, a Rosja kończy właśnie rekordowe zbiory zbóż na poziomie ok. 150 mln ton (w tym 100 mln ton samej pszenicy), których dużą część będzie zmuszona wyeksportować.

Kolejnym czynnikiem, który wpływał na ceny zbóż i oleistych w minionym tygodniu był październikowy raport USDA na temat podaży i popytu w skali USA i globalnie. Dane były neutralne dla trzech głównych upraw. Wprawdzie zaskoczeniem było znaczne obniżenie produkcji soi w USA, to jednak z nawiązką zrekompensowane ma to być rekordowymi zbiorami tych nasion w Brazylii (też globalnie). USDA obniżył również krajową produkcję pszenicy i kukurydzy, ale jednocześnie zapowiadając mniejszy popyt eksportowy na amerykańskie zboża.

W skali globalnej zużycie zbóż powinno przekroczyć produkcję, prowadząc do spadku światowych zapasów (zgodnie z oczekiwaniami rynku). Stąd tak ważna jest i będzie w tym sezonie dostępność ziarna z basenu Morza Czarnego.

W przypadku nasion oleistych rekordowa światowa produkcja przekroczy zużycie (jeśli pogoda dopisze w Ameryce Południowej), a to powinno stabilizować ceny.

Giełda w Chicago:

Seria najbliższa na pszenicę SRW straciła na wartości ponad 2% w skali tygodnia pod presją umacniającego się dolara, który ogranicza eksport z USA.

Soja i kukurydza zamknęły tydzień na lekkim plusie, korzystając z cięcia prognoz produkcji obu upraw w USA. Skala wzrostów ograniczona była presją trwających w USA zbiorów i wczesnych prognoz rekordowej produkcji obu upraw w Brazylii.

Okresowe zmiany notowań – tydzień kończący się 14-go października 2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 14.10.2022):

Giełda w Paryżu (eur/t):

Giełda w Chicago (usd/t):

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x