wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Unijna pszenica w górę, ale rzepak w dół w skali minionego tygodnia

spot_img

Tydzień (16-20.05.2022) był bardzo burzliwy na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Zmienność notowań zbóż, zwłaszcza pszenicy, była ogromna. Zaskakująca decyzja Indii o natychmiastowym zakazie eksportu pszenicy, która zapadła w sobotę (14.05.2022) wybiła w górę ceny zbóż po obu stronach Atlantyku. Na giełzie w Paryżu pszenica z dostawą we wrześniu podrożała w poniedziałek (16.05.2022) o blisko 22 euro (+5,0%) do 438,25 eur/t, co było najwyższym zamknięciem jakiejkolwiek serii kontraktu (terminu dostawy) w historii. Poprzedni rekord ceny zamknięcia (422,5 eur/t) ustaliła na początku marca pszenica ze starego zbioru (seria na maj). Jeszcze mocniej, bo o prawie 6%, zyskała tego dnia pszenica SRW notowana w Chicago. Tam kontrakt podążał w kierunku marcowych maksimów wywołanych wybuchem wony na Ukrainie. Notowania wzrosły na obu giełdach, ponieważ rynek spodziewał się wreszcie znaczącego wzrostu popytu na amerykańską i unijną pszenicę. Dotąd ograniczenie do minimum eksportu z Ukrainy nie przełożyło się na większą sprzedaż pszenicy z UE i Stanów Zjednoczonych, ponieważ część tego rynku przejęły Indie, obok Argentyny i Australii. Ceny pszenicy ciągnęły w górę pozostałe zboża.

Druga połowa tygodnia przyniosła przeceny na giełdowym rynku zbóż. W konsekwencji pszenica zniwelowała większość wcześniejszego odbicia, a unijna kukurydza (stary zbiór) zamknęła tydzień bez zmian.

Inwestorzy giełdowi sprzedawali w drugiej części tygodnia kontrakty i likwidowali swoje długie pozycje w sytuacji nagłośnienia rozmów o możliwym wznowieniu dostaw z Ukrainy i złagodzeniu restrykcji eksportowych przez Indie.

Sekretarz generalny ONZ powiedział w środę (18.05.2022), że prowadzi „intensywne” rozmowy z kilkoma krajami, w tym Ukrainą, Rosją, Stanami Zjednoczonymi i członkami Unii Europejskiej, aby wznowić dostawy produktów rolnych z Ukrainy. Trwają trudne negocjacie w celu uruchomienia eksportu przez port w Odessie i równolegle zintesyfikowanie przewozów przez zachodnią granicę.

Władze Indii zmieniły w ostatnich dniach retorykę, twierdząc, że dotrzymają już podpisanych umów i będą wysyłać zakontraktowaną wcześniej pszenicę (chodzi o kilka milionów ton ziarna).

Rzepak taniał przez większość tygodnia wraz z olejami roślinnymi, ponieważ Indonezja – największy producent i eksporter oleju palmowego zapowiedziała przywrócenie od 25-maja eksportu. Ograniczenia eksportowe wprowadzone 28-kwietnia przyniosły oczekiwane obniżenie cen na rynku lokalnym i pozwoliły zapełnić krajowe magazyny. Nasiona rzepaku zaliczyły miniony czwartek dwutygodniowe minima poniżej 825 eur/t, tracąc w dwa dni 50 euro. Dzięki piątkowemu odbiciu do 830 eur/t tygodniowa strata rzepaku zamknęła się w 5% (-40,5 eur/t.)

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Tydzień kończący się 20.05.2022:

RZUT OKA NA WYKRESY (najbliższa seria futures – zamknięcie z 20.05.2022):

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x