wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Unia Europejska przeznaczy 330 mln euro na wsparcie unijnego sektora rolnego w 22 krajach członkowskich

spot_img

Komisja Europejska proponuje uruchomienie dodatkowych funduszy UE dla unijnych rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, wysokimi kosztami produkcji oraz różnymi problemami związanymi z rynkiem i handlem. Nowy pakiet wsparcia ma wynieść 330 mln euro dla 22 państw członkowskich. Będzie to uzupełnienie pakietu 100 mln euro przeznaczonego dla producentów żywności w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgrzech.

Unijni rolnicy z Belgii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Austrii, Portugalii, Słowenii, Finlandii i Szwecji (nie ma na liście Polski) skorzystają w ramach tego wyjątkowego wsparcia w wysokości 330 mln euro z budżetu wspólnej polityki rolnej.

Poszczególne kraje mogą uzupełnić to unijne wsparcie do 200% środkami krajowymi. Państwa członkowskie podzieliły się z Komisją ocenami trudności, z jakimi borykają się ich sektory rolnictwa. Państwa członkowskie będą głosować za tym środkiem pomocy na kolejnym posiedzeniu komisji ds. wspólnej organizacji rynków rolnych.

Źródło: Ec.europa.eu

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x