poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ukraina planuje zwiększyć w ciągu 10 lat produkcję zbóż i oleistych do 150 mln ton

spot_img

Taki poziom produkcji mieści się w Strategii rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego kraju, ogłoszonej przez pierwszego wiceministra polityki rolnej i żywnościowej Tarasa Wysockiego na międzynarodowej konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Londynie.

Jak zauważył urzędnik, dokument przewiduje pełną integrację pionową, lokalizację i substytucję importu ukraińskiego sektora rolnego.

„Strategia rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego Ukrainy przewiduje pełną integrację pionową z zapewnieniem produkcji niezbędnych zasobów materiałowych i technicznych oraz środków produkcji. Także wzrost produkcji zbóż i roślin oleistych do 150 mln ton w ciągu 10 lat, wzrost krajowego przetwórstwa i produkcji artykułów chowu i ogrodnictwa. Całkowity portfel inwestycyjny wynosi 57 miliardów dolarów” – powiedział T. Wysocki.

Dla porównania, w 2022 roku Ukraina wyprodukowała ok. 71 mln ton zbóż i nasion oleistych.

Dodał też, że strategia zakłada przywrócenie nawadniania gruntów rolnych dotkniętych wysadzeniem tamy w elektrowni Kachowka oraz stopniowe zastępowanie importowanych produktów żywnościowych na rynku krajowym. Ponadto dokument przewiduje rozwój zielonej energii – kompletne przetwarzanie odpadów wtórnych i produkcję do 10 mld m³ biometanu.

Ponad połowę powierzchni Ukrainy pokrywają bardzo urodzajne gleby

Ok. 50% terytorium pokrywają czarnoziemy, o zawartości próchnicy do 9% i grubości warstwy wahającej się od 40 cm do 1 m, uznawane za jedne z najbardziej urodzajnych na świecie. Zdecydowana większość jej obszaru znajduje się w klimacie sprzyjającym produkcji rolnej – dysponuje długotrwałym okresem wegetacyjnym dla roślin i dużym nasłonecznieniem oraz nie boryka się z deficytem wody na potrzeby rolnictwa.

Źródło: APKInform, Wikipedia

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x