środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ukraiński eksport korytarzem zbożowym przekroczył 10 mln ton

spot_img

Dzięki podpisanej 22-go lipca 2022 umowie zbożowej ukraińskie porty Morza Czarnego opuściło 430 statków załadowanych zbożem i innymi towarami rolnymi, a wielkość eksportu tą drogą  przekroczyła granicę 10 mln ton.

W sezonie 2021/22 nasz eksport zbóż poza UE spadł o ponad 40%

Tylko w ostatnim tygodniu Ukraina wyeksportowała przez czarnomorskie porty 1,1 mln towarów rolnych, w tym 0,5 mln ton kukurydzy i 0,31 mln ton pszenicy.

W ciągu ostatnich dni kolejka statków wychodzących z ukraińskimi towarami w Bosforze gwałtownie się zmniejszyła, ale około 100 statków przypływających nadal czeka przy wejściu do Stambułu, aby udać się na Ukrainę.

Warto przypomnieć, że umowa zbożowa obowiązuje do 19-go listopada, ale jej przedłużenie jest obecnie negocjowane z Rosją przez Turcję i ONZ.

Mimo funkcjonowania umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych ukraiński eksport zbóż  spadł o 30% od początku sezonu 2022/23 w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Od 1-go lipca 2022 (zaczął się obecny sezon) Ukraina wyeksportowała 14,3 mln ton zbóż, w porównaniu z 20,6 mln przed rokiem.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x