niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Ukraińscy rolnicy w kontrze przeprowadzili lustrzany strajk i zablokowali granicę

spot_img

W odpowiedzi na protest polskich rolników, którzy rozpoczęli strajk i zablokowali punkt przejścia „Dorohusk – Jagodzin” dla ciężarówek z ukraińskimi zbożami, Ukraińska Wielobranżowa Organizacja Rolnicza oraz Stowarzyszenie Producentów Mleka postanowiły podjąć działania w sposób lustrzany. W miniony weekend przeprowadzili strajk blokując ruch polskim ciężarówkom wjeżdżającym do Ukrainy.

zdj: Podkarpacka Oszukana Wieś

Ukraińscy rolnicy zablokowali 4 punkty przejścia granicznego

Akcja demonstracyjna rozpoczęła się 10 czerwca o godzinie 10 rano. Ukraińscy producenci rolni zdecydowali się zablokować ruch polskich ciężarówek na czterech międzynarodowych przejściach granicznych. Blokady miały miejsce przed punktem przejścia „Dorohusk – Jagodzin” od strony Ukrainy, w miejscowości Krakowiec przy międzynarodowym punkcie przejścia „Krakowiec-Korchowa”, w miejscowości Rawa Ruska przy międzynarodowym punkcie przejścia „Rawa Ruska”, oraz w miejscowości Szebnie przy międzynarodowym punkcie przejścia „Szebnie-Medyka”, przy ulicy Strażników 1 w miejscowości Stary Wójcik.

“Polityka polskich rolników służy interesom Putina”

Organizatorzy strajku tłumaczą swoją decyzję tym, że działania strony polskiej, narusza zasady handlowe Unii Europejskiej i decyzje Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia tranzytu ukraińskich produktów rolnych, nadal fizycznie blokuje ciężarówki z Ukrainy na terytorium Polski.

 “Taka polityka polskich rolników służy interesom Putina, ponieważ chcą, aby ukraińskie zboże pozostało w Ukrainie, a ceny wzrosły. Dokładnie tego chce Rosja.” – czytamy w komunikacie jaki zamieścili w mediach społecznościowych.

Polscy i ukraińscy rolnicy wcześniej zakończyli strajki 

Początkowo zaplanowano, że protest rolników potrwa od piątku, 10 czerwca o godzinie 10:00, do północy 14 czerwca. Jednak sytuacja uległa zmianie w wyniku lustrzanych działań podjętych przez ukraińskich rolników. Polscy rolnicy zdecydowali się przerwać blokowanie ruchu ciężarówek wcześniej i zakończyli strajk. W odpowiedzi na te działania, ukraińscy rolnicy również zakończyli swój lustrzany protest.

W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że ukraińscy rolnicy cieszą się z decyzji podjętej przez polską stronę i wyrażają nadzieję na profesjonalny dialog bez fizycznych przeszkód w ruchu ciężarówek z Ukrainy w przyszłości. Uważają, że polityczne blokowanie importu ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polski do innych krajów nie tylko szkodzi ukraińskiej gospodarce, ale także wpływa na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. To zagraża zarówno ukraińskim rolnikom, jak i konsumentom ukraińskich produktów.

Z kolei, jeśli chodzi o stronę polską, w środę lub w czwartek zaplanowane są rozmowy z ministrem Telusem. Bartłomiej Szajner z organizacji Zjednoczona Wieś wyjaśnia, że jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, protest zostanie wznowiony.

źródło: onet; Всеукраїнська Аграрна Рада

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Blokują, to nic im nie wieźdź👍

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x