czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Masowe protesty rolników w Mołdawii. Ponad 1000 uczestników i 150 ciągników

spot_img

Napięta atmosfera w sektorze rolnym występuje również w innych krajach. Mołdawscy rolnicy rozpoczęli protest 7 czerwca w odpowiedzi na brak pomocy ze strony rządu oraz brak zakazu importu ukraińskiego zboża. Decyzję o podjęciu protestu ogłosiło biuro prasowe stowarzyszenia rolników mołdawskich, znane jako Asociatia Forta Fermierilor, w zeszłą środę.

Jak informuje Agrointel, w proteście brało udział ponad 1000 rolników z kilku powiatów, którym towarzyszyło ponad 150 maszyn rolniczych, głównie traktorów, co powodowało utrudnienia w ruchu na wielu drogach. Tak jak i u nas w kraju, doszło do blokady przejść granicznych – w Leușeni i Sculeni

Mołdawscy rolnicy równie domagają się wprowadzenia zakazu na import ukraińskiego zboża

Rolnicy wyrażają swoje niezadowolenie z braku wsparcia ze strony rządu w obliczu trudności, z jakimi borykają się na co dzień. Bezpośrednim powodem ich frustracji jest brak wprowadzenia zakazu na import ukraińskiego zboża, co według nich wpływa negatywnie na lokalny rynek i utrudnia im konkurowanie.

Rolnicy z Asociatia Forta Fermierilor postulowali wprowadzenie pięciu kluczowych działań mających na celu ochronę małych i średnich rolników. Niestety, władze nie zgodziły się na spełnienie żadnego z tych żądań, co skłoniło rolników do ogłoszenia protestu.

Główne roszczenia, które zgłosili, to:

  1. Przyznanie rekompensat za koszty produkcji dla małych i średnich rolników do 1 sierpnia 2023 roku. 
  2. Tymczasowe ograniczenie importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Republiki Mołdawii poprzez decyzję CSE (Centralna Służba Ekonomiczna). Warunkiem było rozszerzenie tego ograniczenia na kraje Europy Wschodniej przez Komisję Europejską po 5 czerwca.
  3. Zobowiązanie Portu Giurgiulesti do eksportu wyłącznie mołdawskiej produkcji rolnej od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku.
  4. Spłata całego zadłużenia dotyczącego subwencji za rok 2022 do 1 lipca 2023 roku.
  5. Nowelizacja ustawy o Programie Zwrotu VAT (ważna do 10 czerwca 2023 roku) poprzez wydłużenie tego programu do końca roku, zwiększenie liczby beneficjentów i wypłacanych kwot. (doszło do porozumienia)

Rolnicy postanowili ostatecznie postanowili zawiesić protest na czas rozmów i negocjacji z rządem w sprawie roszczeń, które doprowadziły rolników do strajku. Jeśli rozmowy z premierem Dorin Recean nie przyniosą oczekiwanego wyniku, mogą wrócić na ulicę w poniedziałek 19 czerwca i to z przytupem. Ostrzegli, że w przeciwym razie zablokują wszystkie drogi w kraju.

źródło: agrointel; Asociația Forța Fermierilor

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x