wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Obawy pogodowe podniosły wyceny giełdowe zbóż i nasion oleistych

spot_img

Wyceny kontraktów na zboża i oleiste rosły po obu stronach Atlantyku w tygodniu kończącym się 9-go czerwca 2023 r. Główną przyczyną odbicia w górę jest deficyt wody powstały w ostatnich tygodniach w pasie upraw amerykańskiej kukurydzy i soi, pomimo sprzyjających deszczy, które obecnie dotykają dużą część obszarów produkcyjnych.

Również we Francji, Niemczech i Polsce kilkutygodniowy brak deszczu znacznie pogorszył warunki upraw. Tu też nastąpiła już lub nastąpi poprawa pogody w najbliższym czasie.

Pogarsza się kondycja upraw we Francji

W ubiegłym tygodniu FranceAgriMer obniżyła swoje oceny „od dobrej do bardzo dobrej” pszenicy  o trzy punkty do 88%, w porównaniu do tylko 66% w zeszłym roku w tym samym okresie. O 4 punkty procentowe spadły również  kukurydzy na ziarno, do 88% (podobnie jak przed rokiem).

Niepewności (wzrostom notowań) na rynku sprzyjało również zaostrzenie sytuacji na wojnie po tym ja Rosjanie wysadzili tamę w elektrowni wodnej Kachowka na Ukrainie.

Kolejnym czynnikiem podnoszącym ceny jest torpedowanie ukraińskiego eksportu przez stronę rosyjską w ramach umowy zbożowej. Obecne tempo dostaw przez porty Wielkiej Odessy wynosi tylko 20% możliwości, odprawiany jest średnio tylko nieco ponad 1 statek dziennie.

Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) tydzień kończący się 9-go czerwca 2023 przyniósł kontynuację wzrostów obu unijnych zbóz i rzepaku, które zaczęły się w końcówce tygodnia poprzedzającego.

O ile maj zamknął się dla wszystkich wymienionych kontraktów (kukurydzy, pszenicy i rzepaku) na długookresowych minimach w cenach zamknięcia (poziomy z lat 2020-21), to czerwiec przyniósł odbicie w górę, śladem giełdy w Chicago. W konsekwencji, skala tygodniowego wzrostu sięgnęła po blisko 10 euro za tonę dla obu zbóż i 20 euro dla rzepaku w przypadku obu zbóż i rzepaku. Od początku czerwca pszenica drożeje już o prawie 15 euro, a nasiona rzepaku o ponad 30 euro za tonę.

Kukurydza z nowych zbiorów zamknęła tydzień ceną 225,75 eur/t, a kontrakt na tegoroczną pszenicę kosztował w piątek 232,5 eur/t. Jednocześnie rzepak oddalił się znacznie od poziomu 400 eur/t, a piątkowe zamknięcie wyniosł 426,75 eur/t.

Wzrostom w Europie sprzyjała tendencja zwyżkowa widoczna na giełdzie w Chicago, ale skala odbicia ograniczona została przez drożejące euro (negatywnie wpływa na unijny eksport).

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu

Giełda w Chicago

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x