sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rozporządzenie o dobrostanie zwierząt wymaga zmian. To zbędna i niejasna biurokracja    

spot_img

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego postanowiły odezwać się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pilnej zmiany rozporządzenia dotyczącego dobrostanu zwierząt. Nie jest to tylko kolejny akt administracyjny na biurku ministra, ale kwestia istotna dla całej branży hodowlanej. Głównym punktem zainteresowania producentów jest precyzyjne zdefiniowanie pojęć pomieszczenia i budynku w kontekście warunków, w jakich utrzymywane są bydło mięsne.

Potrzeba jasnej definicji pomieszczenia lub budynku w kontekście dobrostanu zwierząt

W poszukiwaniu definicji pomieszczenia lub budynku w kontekście rozporządzenia dotyczącego dobrostanu zwierząt, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwróciły się do odpowiednich instytucji z wnioskiem o zmianę przepisów. Brak jasno określonej definicji budynku/pomieszczenia w obecnym rozporządzeniu stwarza pole do rozbieżnych interpretacji ze strony rolników oraz urzędników odpowiedzialnych za kontrolę i rozpatrywanie wniosków o wsparcie finansowe w ramach dobrostanu zwierząt.

W obecnej sytuacji, rozporządzenie opiera się na minimalnych wymogach dotyczących dobrostanu zwierząt, które wynikają z istniejących przepisów oraz innych obowiązkowych wymogów określonych w art. 31 ust. 5 lit. b rozporządzenia 2021/2115. Jednakże, w tych przepisach również nie zostały jednoznacznie sprecyzowane definicje budynku/pomieszczenia, co staje się przyczyną niejasności.

W przypadku braku sprecyzowania definicji pomieszczenia lub budynku, rolnicy i urzędnicy odpowiedzialni za kontrolę i ocenę wniosków o wsparcie finansowe w ramach dobrostanu zwierząt mogą różnie interpretować te terminy, co prowadzi do niejednoznaczności i trudności w praktycznym stosowaniu przepisów.

Zastąpienie rejestru wypasu i wybiegu oświadczeniem

Czy zawsze potrzebujemy skomplikowanych procedur i biurokracji, aby zadbać o dobrostan zwierząt? Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego nie są tego pewne. 

Obecnie przepisy wymagają od hodowców rejestracji wypasu i wybiegu dla krów matek oraz bydła opasowego. Jednak PZPBM i PZHiPBM sugerują zastąpienie tego rejestru oświadczeniem zapewniającym wypas i wybieg, tak jak to było praktykowane w latach 2020-2023 w ramach działań mających na celu poprawę dobrostanu zwierząt. Według branży, prowadzenie skomplikowanego rejestru wypasu i wybiegu stanowi jedynie dodatkowe obciążenie administracyjne, które nie przekłada się bezpośrednio na jakość opieki nad zwierzętami. Kolejną propozycją jest rezygnacja z określania godzin wybiegu na rzecz nieograniczonego i stałego dostępu do wybiegu zewnętrznego.

Biurokracja przytłacza rolników

Hodowcy podkreślają, że niektóre zmiany wprowadzone w przeszłości w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) odebrane zostały pozytywnie, ponieważ zredukowały skomplikowane i niepotrzebne rozwiązania kontrolno-administracyjne, które negatywnie wpływają na postrzeganie programu dobrostanu zwierząt. Wskazują, że Komisja Europejska nie nakłada takiego obciążenia dokumentacyjnego, dlatego rolnicy postrzegają to jako nadmierną biurokrację i nadgorliwość.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego postanowiły także podjąć inicjatywę w sprawie interpretacji przepisów dotyczących płatności do opasów. Według przedstawicieli branży, obecnie rolnicy nie są dostatecznie zaznajomieni z tymi przepisami, co może prowadzić do niepotrzebnego zamieszania.

Skomplikowane przepisy to zniechęcenie i chaos. Czas na zmiany!

Według opinii przedstawicieli branży, doświadczenia z dotychczasowego okresu naboru jednoznacznie pokazują, że skomplikowane zasady powodują zniechęcenie, negatywny odbiór i tworzą niekorzystną atmosferę, nawet w przypadku mniejszych rozwiązań.

Zrzeszenie i związek wystąpiły z prośbą o przyjęcie proponowanych zmian, podkreślając jednocześnie, że najbardziej problematyczne zapisy nie są niezbędne ani wymagane przez Komisję Europejską.

„Przyjęcie naszych propozycji dawałoby nam argumenty do prowadzenia pozytywnej kampanii wokół ekoschematów. Dlatego też szczególnie prosimy o pozytywne rozpatrzenie i zastąpienie bezsensownych rejestrów wypasu i wybiegu, które nic nie wznoszą, oświadczeniami, jak to ma miejsce w przypadku ściółki i doskonale sprawdziło się w poprzedniej WPR, gdyż było dostosowane do prowadzonego sposobu hodowli oraz chowu bydła mięsnego” – czytamy w apelu.

źródło: Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x