poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Ukraina wprowadza 6-miesięczne wykluczenie z grona eksporterów za naruszenie zasad tranzytu

spot_img

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski poinformował, że przedsiębiorcy zostaną pozbawieni weryfikacji na 6 miesięcy za naruszenie zasad eksportu produktów rolnych do niektórych krajów UE.

26 stycznia 2024 Ukraiński Rząd przyjął uchwałę, która uszczegółowiła zasady eksportu niektórych rodzajów produktów rolnych, aby zapobiec nadużyciom.

Eksporter może zostać skreślony z listy zweryfikowanych podmiotów

Od tej chwili przedsiębiorca (eksporter) może zostać skreślony z listy zweryfikowanych podmiotów rolniczych, jeżeli Bułgaria, Rumunia, Słowacja, Węgry lub Polska zgłoszą informację, że produkty załadowane w celu tranzytu przez te kraje faktycznie pozostały w jednym z tych krajów.

„Przykładowo, jeśli według dokumentów słonecznik jechał do Grecji, ale został sprzedany w Bułgarii, przedsiębiorca zostanie skreślony z listy zweryfikowanych podmiotów rolniczych.

Taki eksporter będzie mógł ponownie ubiegać się o wpis na listę zweryfikowanych podmiotów nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od wykluczenia – napisano w komunikacie.

Wcześniej, bo 31-go października 2023 Rada Ministrów podjęła uchwałę nr 1132, której celem jest przygotowanie do wprowadzenia nowych zasad eksportu zbóż. Uchwała reguluje obecnie jedynie tworzenie listy zweryfikowanych podmiotów rolniczych. Innymi słowy, faktycznie określa, które przedsiębiorstwa będą w przyszłości podlegać nowym przepisom dotyczącym wywozu i zwrotu podatku VAT.

Źródło: latifundist-com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x