środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Trybunał i Senat za rolnikami

spot_img

Podczas wczorajszej sesji (13 stycznia br.), Senat RP przyjął projekt nowelizacji Prawa łowieckiego. Zaproponowana przez izbę wyższą parlamentu zmiana zakłada m.in. wprowadzenie zasady mówiącej o tym, że uprawnienia do odszkodowań za szkody łowieckie zyskaliby również ci właściciele gruntów rolnych, którzy wcześniej nie zgodzili się na budowę urządzeń lub na dokonywanie zabiegów zapobiegających  powstaniu szkód. Oczywiście jeżeli szkody te nie miały związku przyczynowego z odmową i zostały wyrządzone podczas polowania. Dodajmy, że dotychczasowe regulacje prawne nie dawały takiej możliwości, a nie wyrażenie zgody przez rolnika na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub na wykonywanie zabiegów zapobiegających jakimkolwiek (potencjalnym, możliwym) szkodom automatycznie skutkowało brakiem prawa do odszkodowania.

Trybunał za zmianami


Uzasadnieniem powyższej zmiany jest dostosowanie  przepisów Prawa Łowieckiego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 maja 2019 r.  Trybunał orzekł bowiem jednoznacznie, że brak rekompensaty finansowej za szkody powstałe wskutek odmowy budowy ogrodzeń jest niezgodny z Konstytucją. Teraz nowelizacja trafi do Sejmu. 

Źródło: Senat RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x