poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tempo wzrostu inflacji spadło w marcu, ale mniej od oczekiwań ekonomistów

spot_img

Według piątkowego raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 16,2%  w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to oczywiście wynik niższy niż w lutym (18,4%), ale wyższy od średniej oczekiwań ekonomistów wynoszącej 15,9%. Spadek marcowej inflacji wynika z wyższej bazy, ponieważ w marcu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 1,1%.

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny nośników energii – 26% i żywności– 24%. Tymczasem paliwa do prywatnych środków transportu podrożały w tym czasie o 0,2% (w marcu 2022 były już bardzo drogie).

W skali miesiąca (od lutego 2023) nośniki energii potaniały o 0,6%, a paliwa o 1,8%, ale żywność podrożała o 2,3%.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x