sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Tempo naszego eksportu pszenicy poza UE jest o połowę wyższe niż rok temu

spot_img

Oficjalne dane Komisji Europejskiej pokazują, że w ciągu 11 tygodni sezonu 2021/22 (zaczął się 1-lipca 2021) wysłaliśmy poza granice Unii Europejskiej 380,81 tys. ton pszenicy i 424,43 tys. ton wszystkich zbóż. Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga teraz 7% (12,5% w całym poprzednim sezonie). Tempo naszego eksportu jest na początku nowego sezonu znacznie wyższe niż przed rokiem. W pierwszych 11 tygodniach sezonu 2020/21 wyeksportowaliśmy 255,55 tys. ton pszenicy, a to oznacza, że tempo naszego eksportu pszenicy jest teraz o 49% wyższe niż rok temu.

Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) wynosi 424,43 tys. ton, a pszenica stanowi 90% naszego eksportu ziarna poza UE.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w sezonie 2021/22:

Cały poprzedni sezon zamknął się rezultatem 3,22 mln ton pszenicy, co było trzecim wynikiem w historii. Warto przypomnieć, że nasz eksport (poza UE) wszystkich zbóż (3,56 mln ton) był w minionym sezonie rekordowy.

Eksport polskiej pszenicy poza UE w poszczególnych sezonach:

Polska zajmuje teraz 7 miejsce (zaraz za Francją) w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Na początku sezonu dominują w eksporcie kraje z basenu Morza Czarnego, czyli Rumunia (rekordowe zbiory) i Bułgaria, które odpowiadają razem za 51% eksportu pszenicy.

Wysyłki naszej pszenicy poza UE to 381 tys. ton w tym sezonie (11 tygodni) i dają nam 6,6% udział w całym unijnym eksporcie pszenicy miękkiej.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x