czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Telus: Dopłaty do zbóż będą na dniach, jutro albo nawet dziś

spot_img

Minister rolnictwa, Robert Telus, poinformował w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że dopłaty do zboża, obiecane rolnikom dotkniętym stratami spowodowanymi przez import zbóż z Ukrainy, będą wkrótce “na dniach” wpłacone na ich konta.

Telus o dopłatach do zbóż: jutro albo nawet dziś będą wpływać środki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje obecnie wnioski o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali lub sprzedadzą ziarno w okresie między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 31 lipca

Minister Telus, pytany o postęp w realizacji obietnicy, oświadczył, że wnioski o pomoc są już składane, a pieniądze będą na kontach rolników „na dniach”. „Obiecałem rolnikom na ostatnim proteście w Dorohusku, że do końca czerwca zaczną wpływać środki. Myślę, że jutro albo nawet dziś środki będą wpływać. Czekam, by to ogłosić” — powiedział minister.

Minister Telus twierdzi, że eksport zbóż przebiega bez szwanku z wyjątkiem kukurydzy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informując o aktualnej sytuacji, odpowiedział na pytanie dotyczące ilości zalegającego zboża w magazynach. Zaznaczył, że obecnie jest coraz mniej zgromadzonych zapasów. Powiedział jednak, że jest jeszcze problem z kukurydzą. „Nasze firmy skupiły mokrą kukurydzę po 900 zł, później ta cena kukurydzy bardzo mocno spadła. Teraz sprzedają wysuszoną po 1000 zł, a przecież są koszty wysuszenia; czekają, aż wzrośnie cena, kukurydza zalega” — stwierdził.

Według jego informacji, od marca do maja tego roku zostało wywiezionych ponad 3 miliony ton zboża

„Jeśli doliczymy do tego czerwiec, a czerwiec będzie jeszcze lepszy, to będzie ponad 4,5 mln ton” — przekazał szef MRiRW.

Skąd te dane ma minister Telus? Nie wiadomo, jednak sygnały płynące z rynku malują nieco inne oblicze rzeczywistości. Zboża jest dużo, a perspektywa żniw jest dramatyczna.

Warto zaznaczyć, że pracownicy ARIMR obecnie przygotowują się do protestu i przeprowadzają właśnie referendum strajkowe online. Istnieją więc wątpliwości, czy długo oczekiwane środki finansowe dla rolników w końcu trafią na ich konta. Szczególnie, że od kilkunastu tygodni mówi się o obiecanych dopłatach, a jednak nie widać żadnych konkretnych zmian w tej sprawie

źródło:buisnessinsider; Solidarność ARiMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x