czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Straddle Tractor Concept od New Holland

spot_img

Przed współczesnym rolnictwem staje szereg różnych, często trudnych wyzwań. Odpowiedzią na nie może być stosowanie nowoczesnych technologii. Temat ten podjęła Marka New Holland, która podczas światowych targów SITEVI 2021 zaprezentowała unikalny Straddle Tractor Concept (ang.: koncepcyjny ciągnik bramowy), zaprojektowany głównie z myślą o wysokich wymaganiach związanych z uprawą winorośli w wąskich winnicach, typowych dla regionów uprawy win klasy premium: Szampanii, Médoc i Burgundii. Warto jednak poświęcić nieco uwagi tej testowej konstrukcji, bo może się okazać, że proponowane tu trendy wejdą do użycia także w innych gałęziach obsługi upraw i rolnictwa. 

New Holland i… Pininfarina!

Przy opracowaniu Straddle Tractor Concept przez markę New Holland, współuczestniczyła znana w świecie firma Pininfarina. Firma Pininfarina przygotowała futurystyczne wzornictwo zorientowane na wysoki komfort i poziom bezpieczeństwa kabiny ciągnika, z dostosowaniem maszyny pod elektryczny napęd. Co zgodne jest ze strategią Lidera Czystej Energii, realizowanej przez markę New Holland. 

Kształt kieliszka do szampana!

Projekt przedniej części maszyny łączy więc funkcjonalność ze stylem. Natomiast ogólną inspiracją przyjętej formy jest  kształt kieliszka do szampana. I co ciekawe, podczas  projektowania ciągnika okazało się że przyjęta forma, wraz z przeszkleniem na całym jego obwodzie, zapewnia operatorowi wyjątkową widoczność dookoła maszyny. 
Ogólna konstrukcja zewnętrza ciągnika wyróżnia się też płynną i dynamiczną linią inspirowaną branżą motoryzacyjną.

Sportowy wygląd i dynamika

Natomiast odsłonięta rama dodaje ciągnikowi sportowego wyglądu. Kabinę zorientowano też pod kątem, w kierunku jazdy, co przydaje pojazdowi dynamizmu. Wnętrze, do którego można się łatwo dostać przez szerokie, pojedyncze drzwi, wyposażono w obrotowy fotel, co zapewnia operatorowi komfortowe środowisko pracy. A wykorzystanie drewna to już przejaw luksusu!

– Straddle Tractor Concept to spojrzenie w przyszłość – wyjaśnia Carlo Lambro, Prezydent New Holland Agriculture, – To także odwołanie do bogatych doświadczeń marki New Holland. Inspirująca jest również innowacyjność legendarnego biura projektowego Pininfarina. To także  świadectwo stałego dążenia marki New Holland do opracowywania nowych rozwiązań, pozwalających spełniać najbardziej specjalistyczne potrzeby naszych klientów. 

Światowa marka Pininfariny

Dodajmy, że powstała w 1930 r. firma Pininfarina ewoluowała z rzemieślniczego przedsiębiorstwa do rangi międzynarodowej grupy serwisowej tworzącej najwyższe standardy w stylizacji motoryzacyjnej, także w zakresie projektowania przemysłowego, doświadczalnego, architektury, żeglarstwa, oraz mobilności poza sektorem motoryzacyjnym.

– W przypadku ciągnika Straddle Tractor Concept pracowaliśmy wraz z marką New Holland w ramach jednego zespołu. Efekt naszych działań zapewnić ma użytkownikom zupełnie nowe doświadczenia – wyjaśnia Kevin Rice, Dyrektor Kreatywny Pininfarina. – Wykorzystaliśmy przy tym nasze kompetencje uzyskane przez ponad 90 lat tworzenia wzornictwa dla sektora motoryzacyjnego. Połączyliśmy  unikalny i wyróżniający się styl z najwyższej klasy parametrami i osiągami. 

Premiera 1 grudnia 2021 r. 

Premierowa prezentacja Straddle Tractor Concept odbyła się  1 grudnia 2021 r., podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu i Urządzeń dla Uprawy Winorośli i Produkcji Wina oraz Upraw Owocowo-warzywnych SITEVI 2021. My natomiast jesteśmy zdania, że zastanawiając się nad przyszłością rolniczych technologii, z pewnością warto zapoznać się potencjałem tej awangardowej konstrukcji ciągnika. 

Źródło i foto: materiały Firmy NEW HOLLAND Agriculture

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x