piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rekordowy wzrost sprzedaży Amazone w 2018r.

spot_img

W roku obrachunkowym 2018 Grupa Amazone nadal zwiększała sprzedaż, pomimo ekstremalnych warunków pogodowych, które wystąpiły w niektórych krajach w drugiej połowie roku. Sprzedaż wzrosła do rekordowego poziomu 481 mln euro. W porównaniu z rokiem ubiegłym (457 mln euro) stanowi to wzrost obrotów o 5,3%.

 

Amazone skorzystała z silnej pozycji konkurencyjnej na ważnych rynkach eksportowych. Z udziałem eksportu wynoszącym około 80%, biznes w Niemczech, Francji, Japonii, Hiszpanii, , na Węgrzech i w Irlandii rozwijał się bardzo pozytywnie. Stabilną sprzedaż w 2018 roku osiągnięto również na ważnych dla techniki rolnej rynkach Polski i Rosji.

Na początku 2019 roku Amazone zatrudniała łącznie 1900 pracowników, w tym 130 uczniów zawodu, wliczając nową lokalizację w Bramsche i spółkę zależną Schmotzer Hacktechnik, która została przejęta na przełomie roku. Przedsiębiorstwo zainwestowało w dziedzinę badań i rozwoju ponad 7% swoich obrotów. Inwestycje w środki trwałe wyniosły ponad 20 mln euro.

 

Sukces dzięki sile innowacji i wielu nowym produktom

Dyrektorzy zarządzający Amazone Christian Dreyer i dr Justus Dreyer widzą firmę na stabilnym kursie na sukces w roku Agritechnica 2019 dzięki jej sile innowacji z szeroką gamą produktów dla przedsiębiorstw wszystkich wielkości: „Dobry wynik sprzedaży za 2018 rok pokazuje, że nasze liczne innowacje zaprezentowane na targach Agritechnica 2017 oraz zintensyfikowana współpraca z naszymi partnerami handlowymi podczas wprowadzania na rynek nowych produktów spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony klientów końcowych. Asortyment pługów, który został znacznie poszerzony jesienią 2016 r. poprzez przejęcie fabryki pługów Vogel & Noot, sprawdził się w praktyce i szybko ugruntował swoją pozycję na rynku. Dzięki dalszym innowacjom i przejęciu technologii pielników firmy Schmotzer, będziemy dalej rozwijać naszą pozycję jako specjalisty w zakresie inteligentnej produkcji roślinnej. Połączenie technologii mechanicznego zwalczania chwastów z nawożeniem płynnym i ukierunkowanym lub selektywnym stosowaniem środków ochrony roślin w jednym przejeździe roboczym otworzy dalsze możliwości optymalizacji upraw w przyszłości. Będziemy również dążyć do osiągnięcia wiodącej pozycji innowacyjnej w tym segmencie maszyn i w ukierunkowany sposób rozwijać ofertę produktów dla rolników i firm usługowych”.

„W 2019, roku Agritechnica, będziemy nadal koncentrować się w całym asortymencie nie tylko na dużych maszynach, ale również na równie innowacyjnych rozwiązaniach dla mniejszych i średnich szerokości roboczych. Niezależnie od wielkości maszyny tendencja w ochronie roślin i nawożeniu w szczególności zmierza w kierunku jeszcze większej precyzji”.

 

Wzrost liczby lokalizacji

Najważniejszym wydarzeniem dla rozbudowy zakładów Amazone było otwarcie w listopadzie 2018 roku pierwszego nowego budynku w nowo powstałej lokalizacji Bramsche. Na całkowitej powierzchni 24 ha firma Amazone wybudowała w pierwszej kolejności hale montażowe i magazynowe o łącznej powierzchni 16 tys. m² oraz budynek administracyjny. Wartość tej inwestycji budowlanej opiewa na kwotę około 16 mln euro. Nowy zakład został zaprojektowany jako fabryka do szybkiej budowy szerokiej gamy maszyn do produkcji na dużą skalę. Oprócz zakładów w Gaste i Leeden, zostaną rozbudowane zdolności produkcyjne wokół siedziby głównej. Jednocześnie realizowana będzie ogólna optymalizacja logistyki w trzech zakładach.

Udana Amatechnica z wysoką frekwencją specjalistów z branży

Jednym ze szczególnych wydarzeń minionego roku była Amatechnica 2018 pod koniec maja w siedzibie firmy w Hasbergen-Gaste z 6000 zwiedzających z kraju i zagranicy. Praktyczna prezentacja programu Amazone była głównym punktem polowej trasy 2018 z 27 przystankami w Niemczech i Austrii oraz trasy DreamTeam 2018 z pokazami maszyn w ośmiu krajach europejskich.

Firma zyskała szczególne uznanie na rosyjskich targach Agrosalon 2018, na których Amazone jako jedyny zagraniczny producent otrzymał dwa medale . Jury przyznało złoty medal za system WindControl w kategorii rozsiewaczy nawozów, srebrny medal za pakiet Comfort plus w nowym opryskiwaczu zaczepianym UX 01 Super.

W dziedzinie techniki komunalnej Amazone zaprezentowała na targach GaLaBau 2018 samobieżną kosiarkę Profihopper 1500 SmartLine, nową profesjonalną maszynę klasy High Performance. Dzięki prędkości roboczej 10 km/h i szerokości cięcia 1,50 m możliwe są bardzo duże wydajności powierzchniowe.

 

Perspektywy

W roku 2019 dyrektorzy zarządzający planują osiągnąć wysoki poziom sprzedaży po dwóch rekordowych latach. „Rynki stają się coraz bardziej wymagające na całym świecie i są uzależnione od wielu różnych tendencji. Jednak klimat inwestycyjny w rolnictwie pozostaje zasadniczo dobry, nawet jeśli skutki suszy w 2018 r. nadal będą miały wpływ na wyniki wielu gospodarstw rolnych w Europie Środkowej. Średnio- i długoterminowa tendencja pozostaje pozytywna: Zainteresowanie klientów nowoczesną techniką rolniczą i naszymi innowacjami, które umożliwiają bardziej wydajną, precyzyjną, a tym samym oszczędną pracę przy użyciu maszyn o wysokim standardzie jakościowym, jest nadal wysokie. Jednakże na niektórych rynkach eksportowych trudno jest obecnie ocenić wpływ zmian politycznych, takich jak narastające konflikty w handlu międzynarodowym. Dlatego też nadal koncentrujemy się na naszych mocnych stronach, takich jak rozszerzenie naszej pozycji lidera innowacji w zakresie podstawowych kompetencji Amazone oraz dalsze wzmacnianie współpracy z naszymi partnerami handlowymi i importerami w naszych krajach docelowych”, podkreślili dyrektorzy zarządzający.

 

Na Agritechnica 2019, dyrektorzy zarządzający Amazone Christian Dreyer i dr Justus Dreyer ogłoszą dalsze innowacje w różnych sektorach pod hasłem „Amazone 4.0”, jak również dalszy rozwój usieciowienia maszyn i dalszy.

źródło/fot. mat. prasowe Amazone

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników