czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Polowa premiera nowości produktowych firmy UNIA

spot_imgspot_img

Najnowsze produkty firmy UNIA miały swoją premierę podczas Agro Show, a 10 października na polu w Kurzejewie w woj. kujawsko-pomorskim mogliśmy sprawdzić możliwości sprzętu w praktyce. 

Wapnowanie gleb było, jest i będzie zawsze podstawowym zabiegiem decydującym o przyszłych plonach. Dlatego producenci nie zapominają o tym segmencie maszyn, a UNIA wprowadza innowacyjny system aplikacji pylistego wapna.

 

Nawożenie wapnem pylistym

Unia przygotowała specjalny rozsiewacz przystosowany do aplikacji wapna pylistego. Maszyna nosi nazwę RCW Helix 120 TD. Na dnie zbiornika pracuje przenośnik taśmowy, a w tylnej części umieszczono dwie niezależne zasuwy sterowane hydraulicznie. Pozwala to na pracę połowy rozsiewacza. Wapno z taśmy spada do kanału przenośnika ślimakowego o długości 6 m. Jest on napędzany hydraulicznie. Stałe obroty ślimaków zapewniają równomierny rozkład poprzeczny nawozu. Z kolei regulowane zasuwki utrzymują rozkład poprzeczny przy różnych dawkach nawozu. Natomiast fartuchy ochronne zapobiegają przed znoszeniem wapna przez wiatr.

Producent zapowiada również wprowadzenie wersji z belką rozsiewającą nawóz w pasie o szerokości 9 m. Będzie to konstrukcja modułowa 9+3 m. Niewykluczone, że pojawi się model ze zbiornikiem o pojemności 16500 l. Na czas transportu sekcje podające wapno pyliste są składane hydraulicznie wzdłuż skrzyni ładunkowej. Spoczywa ona na resorowanym podwoziu typu tandem. Pojemność skrzyni ładunkowej wynosi 13000 l. Taki parametr pozwala pomieścić zawartość cysterny po dwóch załadowaniach.

Wapno z cysterny jest przepompowywane do skrzynia ładunkowej za pomocą węża i przyłączy hydrantowych. Plandeka chroni wapno przed wilgocią i zapobiega pyleniu. Pracę operatorowi ułatwia komputer sterujący Superior. Utrzymuje on m.in. stałą dawkę nawozu bez względu na prędkość pracy, poza tym obsługuje funkcje hydrauliczne maszyny. Sterownik ma możliwość regulacji prędkości obrotowej ślimaków belki wysiewającej. Jest też funkcja półautomatycznej próby kręconej i raportowanie prac oraz eksport danych do komputera. Przenośnik podłogowy jest napędzany hydraulicznie. Istnieje możliwość regulacji dawki wapna pylistego w zakresie od 1 do 4 t/ha.

 

 

Heron z dużym zbiornikiem

Do gamy maszyn dedykowanych do ochrony roślin dołączył zaczepiany opryskiwacz Heron. Jest on wyposażony w zbiornik o pojemności 5000 l. Wykonano go z poliestru, a wewnątrz są falochrony. Zbiornik na czystą wodę ma pojemność 500 l. Z kolei zbiornik na czystą wodę ma pojemność 25 l. Do mycia zbiornika głównego po zakończonym zabiegu zamontowano trzy płuczki wirowe. Agregatowanie może się odbywać poprzez zaczep transportowy lub polowy. Wystarczy odkręcić kilka śrub i obrócić dyszel, który jest dodatkowo amortyzowany.

W agregatowaniu maszyny pomocna jest stopa hydrauliczna. Rama wykonana jest z wysokogatunkowej stali STRENX o grubości ścianki 8 mm. Zapewnia ona wysoką sztywność konstrukcji przy zachowaniu mniejszej wagi. W układzie cieczowym w standardzie pracuje pompa membranowo-tłokowa RO 400 o wydajności 400 l/min. Do wyboru są przestrzenne belki polowe o szerokości roboczej 18, 20, 21, 24, 27, 28 i 30 m. W układzie stabilizacji zastosowano wzmocnione amortyzatory tłumiące ruchy poprzeczne belki. Dodatkowo zamontowano sprężyny, których zadaniem jest szybkie ustabilizowanie belki. Belka polowa jest podnoszona na równoległoboku zakres pracy to od 0,5 do 2,3 m. Standardowo układ cieczowy pracuje na zworach sekcyjnych, ale można zamówić system EDS lub DynaJet.

Dodatkowe opcje

Opcjonalnie opryskiwacz Heron można wyposażyć w oś skrętną sterowaną za pomocą żyroskopu i pneumatycznie amortyzowaną. Wszystkie zawory sterujące są pogrupowane w logiczny sposób i czytelnie oznaczone. Pod osłoną z poliestru zamontowano także przyłącza hydrantowe, jest również schowek na ubranie ochronne i opakowania po ŚOR. Nową funkcją jest Tank Control, czyli zasysanie cieczy z możliwością odcięcia dopływu wody po napełnieniu zbiornika do określonego poziomu wpisanego z terminala obsługowego. Rozwadniacz ma pojemność 60 l.

Heron może być wyposażony we własną hydraulikę służącą do rozkładania belki polowej i sterowania osią skrętną. W zestawie jest multiplikator z pompą hydrauliczną montowany na wale pompy opryskiwacza. Zbiornik na olej ma pojemność 30 l. Po zakończonym zabiegu można opryskiwacz umyć z zewnątrz korzystając z myjki umieszczonej w tylnej części maszyny.

 

Więcej na temat polowej prezentacji maszyn UNII ukaże się w listopadowym numerze miesięcznika Agro Profil.

Krzysztof Grzeszczyk

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników