piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Pokazy maszyn zielonkowych w Karolewie

spot_img

21 maja w Karolewie, koło Kętrzyna (woj. warmińsko – mazurskie), odbyły się pokazy polowe ciągników i maszyn zielonkowych firmy Claas oraz agregatu do podsiewu użytków zielonych Guttler Green Master. Pomysłodawca spotkania Armand Bruno Szara, właściciel firmy AgriVision i współorganizator Agro Sznajder Sp. z o.o. autoryzowany dealer marki Claas, dzięki współpracy i wspólnym działaniom, tworzą kompleksową ofertę skierowaną do rolników.

Pokazy maszyn zielonkowych rozpoczęła kosiarka

Pokazy rozpoczęła kosiarka Disco 3200 Contour, czyli model o szerokości 3 metrów, który posiada 7 dysków. Wersja Contour, czyli kosiarka z centralnym zawieszeniem, kopiowanie w takiej kosiarce odbywa się poprzez układ hydrauliczny. Kolejno prezentowano przy pracy przetrząsacz Volto o ramionach rozrzutu zakrzywionych pod kątem 29,30 dzięki temu mamy dłuższą drogę podbierania materiału, łagodniejsze przejście materiału pomiędzy wirnikami oraz szerszy rozrzut materiału. Następnie swoje pięć minut miała zgrabiarka Liner 550 T,  prasa Variant 460RC. W prasie zobaczyliśmy unikalne rozwiązanie, bo balot napędzany jest i przez pasy i przez rotor. Tomasz Lewczyk, specjalista ds. sprzedaży firmy Agro Sznajder opowiadał o każdej, kolejnej maszynie, niby, podobne, niby inni też mają, ale okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Maszynom towarzyszyły ciągniki Axion 850, dwa Ariony 630 oraz Arion 450.

Wśród maszyn prezentowane były również ciągniki

W ciągniku Arion 450 prezentowanym z ładowaczem Claas  FL  120, uwagę uczestników zwróciła kabina Panoramic, idealne rozwiązanie do prac z ładowaczem czołowym. Kabina nie ma żadnych poprzeczek pomiędzy przednią szybą ciągnika, a szklanym dachem. Dzięki temu rolnik może śledzić pracę ładowacza czołowego po jego podniesieniu.

W Karolewie nie mogło zabraknąć dobrze znanego i cenionego wśród rolników profesjonalnego agregatu do podsiewu użytków zielonych Guttler Green Master 300, czyli brona Harroflex, samoczyszczący wał Prismenwalze i siewnik pneumatyczny, każdy z elementów można stosować oddzielnie lub w zestawie. Wielu rolników z okolic Kętrzyna korzystało z usług agregatu, które wykonuje firma AgriVision.

Nowości na pokazach

Wisienką na torcie był prezentowany po raz pierwszy w Polsce głębosz, spulchniacz i napowietrzacz w jednym. Solidnie wykonana maszyna produkcji irlandzkiej, skonstruowana z przeznaczeniem do pracy na trwałych użytkach zielonych. W Karolewie wykonano zabieg głęboszowania użytku zielonego na zwięzłej glebie, zabieg bardzo korzystny dla poprawy plonowania użytków zielonych.  Uwagę uczestników pokazów zwróciła całkiem inna konstrukcja łap, bo nie był to kształt znany z tradycyjnych głęboszy polowych, ale specjalna, opatentowana łapa zakrzywiona pod kątem 900.

Obszerna relacja z pokazów w Karolewie w czerwcowym wydaniu miesięcznika Agroprofil. | MKR

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników