czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Opolagra – największa wystawa na otwartej przestrzeni w południowej Polsce już za nami!

spot_img

Po raz XVIII-ty, odbyła się największa regionalna wystawa rolnicza w Polsce – Opolagra. Przez trzy dni, aż 38 000 osób zwiedziło stoiska 306 wystawców z 10 państw, którzy zajęli powierzchnię ponad 40 ha.

Tegoroczna Opolagra obfitowała w wiele ciekawych atrakcji. Podczas licznych pokazów zaprezentowano m. in. maszyny UNIA GROUP – gamę zmodernizowanych popularnych przyczepianych rozsiewaczy do nawozów i wapna – RCW. W ofercie tej firmy pojawił się również nowy opryskiwacz – EGRET i on także zaprezentował się w pracy gościom Opolagry. Maszyna ta może posiadać zbiornik główny o pojemności 2000, 2500 lub 3000 litrów i amortyzowaną mechanicznie belkę polową o szerokościach: 15, 18, 20 i 21 metrów.

Z kolei firma ANDERWALD pokazała ultraprecyzyjny opryskiwacz Ecorobotix ARA, który w czasie rzeczywistym rozpoznaje rośliny na polu i selektywnie opryskuje pojedyncze z nich. W zależności od wybranego trybu pracy oszczędności środków ochrony roślin mogą wynieść od 40-95%.

Serię pokazów przygotowała także firma PROSAT, która zaprezentowała kilka maszyn ze swojej oferty, a były to: zdalnie sterowana kosiarka karczująca Ecotech K34 Predator, ciągnik Ventrac z kosiarką bijakową i karczownicą, ładowarka wielofunkcyjna TORO Dingo TX1000 z przystawkami oraz kosiarka zero-turn TORO Z-Master 6000.

Agrifac wspónie z firmą Cultiwise.com, zademonstrował podczas targów Opolagra  metody oprysków punktowych z wykorzystaniem mapowania pola za pomocą drona. Podczas pokazów Cultiwise.com wysyłał drona nad obszar demonstracyjny, aby stworzyć mapę zadań, która została przekazana do opryskiwacza samojezdnego Agrifac w celu precyzyjnego oprysku punktowego.

Wspomaganie powietrzem, modulacja szerokości impulsu i technologie dozowania dawki wbudowane w maszynę Agrifac pokazały, jak każda kropla może trafić we właściwe miejsce podczas oprysków. Te sprawdzone rozwiązania zapewniają, że farmer może pracować bardziej precyzyjnie i wydajnie, osiągając wyższy poziom dokładności i umożliwiając rolnikowi dbanie o roślinę jednocześnie obniżając koszty.

Konkurs Precyzyjny Gospodarz

Po przerwie powrócił konkurs Precyzyjny Gospodarz, który przygotował portal rolniczy Gospodarz.pl W tej edycji konkursu należało ciągnikiem Zetor Proxima przejechać po torze bez możliwości widzenia bezpośredniego drogi przed traktorem  i dotrzeć do celu między punktami na płycie lotniska w oparciu o kamery w formule 360 stopni firmy GLOBTRAK zamontowanymi na w/w ciągniku.

Plebiscytu „Mistrzowie Agro”

Podczas tegorocznej Opolagry nastąpiło również rozstrzygnięcie plebiscytu „Mistrzowie Agro” w etapie opolskim i śląskim. Pełną listę laureatów publikują organizatorzy plebiscytu, a więc w województwie opolskim „Nowa Trybuna Opolska”, a w województwie śląskim – „Dziennik Zachodni”. 

W tym roku na wybiegu zaprezentowało się blisko 70 sztuk bydła mlecznego. Odbył się malowniczy konkurs młodych hodowców. Podczas wyceny, dokonanej przez sędziego z Belgii – Philippe Pieper, prym wiodły zwierzęta z OHZ Głogówek rasy HF odmiany czerwono-białej, które zdobyły tytuły superczempiona odpowiednio w kategorii jałowic (Franzisk 1) i krów (Białka).

Główną nagrodę tegorocznej Opolagry – dwupłaszczowy zbiornik do ON SIBUSO NVC 2500l ufundowany przez Agriexpert Mateusz Kierdal, wygrał Pan Roman Smykała z miejscowości Dębowa.

Opolagra 2024 odbędzie się w dniach 7-9 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim. 

Źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x