wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Nowości w ofercie AGRO – MASZ

spot_imgspot_img

Zawieszany model AQUILLA

Firma AGRO – MASZ nie ustaje w pracach nad nowymi maszynami. Do szerokiej oferty siewników i agregatów uprawowo – siewnych dołączył model AQUILLA. Jest to zawieszana maszyna o szerokości roboczej 3 metrów. Pod skrzynią siewnika może zostać zabudowana brona talerzowa, brona talerzowa z możliwością szybkiej pracy, dwa rzędy zębów kultywatora lub brona wirnikowa. Siewnik i sekcję uprawową łączy specjalny sprzęg ułatwiający szybkie rozłączanie i pracę jako agregat uprawowy. Zbiornik siewnika mieści 1500 litrów. Materiał siewny jest dozowany za pomocą wymiennego wałka. Wałek otrzymuje napęd od silnika elektrycznego, sterowanego z terminalu umieszczonego w ciągniku. Wymienny wałek oraz napęd elektryczny dają bardzo duże możliwości regulacji dawki wysiewanych nasion. Nacisk redlic oraz głębokość siewu są regulowane hydrauliczne.

Nowe agregaty

Do uprawy bezorkowej został stworzony agregat GRIZZLY. Jest to półzawieszana maszyna zbudowana z dwóch sekcji brony talerzowej, sztywnych zębów kultywatora oraz sekcji talerzy wyrównujących i wału. Zęby posiadają zabezpieczenie typu NON-STOP za pomocą sprężyn śrubowych. Głębokość pracy jest regulowana hydraulicznie. Na czas przejazdów po drogach maszyna jest składana i podpierana na kołach.

Agregat uprawowy RUNO sprawdzi się zarówno przy płytkim mieszaniu resztek pożniwnych  jak  i głębokim spulchnianiu zastępującym orkę. Zęby są zgrupowane w trzech rzędach. Do płytkiej uprawy na zębach mocowane są boczne skrzydełka. Przy większych głębokościach powinno się je zdemontować. Lepsze mieszanie gleby to zasługa odkładnic umieszczonych nad dłutami zębów. Zęby są zabezpieczone w systemie NON – STOP. Za zębami pracuje sekcja talerzy wyrównujących. Tylny wał oponowy pełni także funkcję podwozia transportowego. Dodatkowo agregat można doposażyć w przedni wał nożowy. Jego zadaniem jest cięcie dużej ilości masy pożniwnej np. po zbiorze kukurydzy na ziarno.

Zaczepiane wały

Zaczepiane i hydraulicznie składane wały HESTILE będą pomocne w idealnym wyrównaniu powierzchni pola. Elementy robocze to trzy sekcje wałów typu Cambridge. Wał może pracować także posiewnie, poprawiając podsiąkanie wody do kiełkujących nasion. Wał może pracować również z pierścieniami łąkowymi. Wałowanie użytków zielonych poprawia rozkrzewienie się roślin, wyrównuje powierzchnię oraz niszczy grubołodygowe chwasty.

 

Ulepszane innych maszyn

Oprócz wprowadzania nowych produktów, maszyny będące obecnie w ofercie są cały czas rozwijane. Najlepszym przykładem są siewniki nabudowane SN. Wybór redlic oraz wałów jest obecnie znacznie szerszy. Głębokość robocza może być regulowana hydraulicznie. Ułatwieniem jest także możliwość mechanicznego wyłączania wysiewu. Opcja jest przydatna gdy zachodzi potrzeba chwilowej pracy samą sekcją uprawową np. podczas pierwszego przejazdu przy granicy pola.

Więcej na temat jak nowe maszyny z jaskółką w logo spisują się na polu oraz co jeszcze planuje AGRO – MASZ znajdziecie w grudniowym wydaniu Agro Profilu.

 

Tekst przygotował Adam Płachta

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników